SON DAKİKA

BIST100
93.699
0,94%
DOLAR
5,2996
-0,77%
EURO
6,0520
-0,62%
ALTIN
212,83
0,10%

1 Mayıs kutlamaları yurdun çeşitli bölgelerine kutlanmaya başlandı

TMMOB, KEKS, TTB ve DİSK başta olmak üzere diğer kuruluşlar 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Bakırköy'de kutluyor.

1 Mayıs kutlamaları yurdun çeşitli bölgelerine kutlanmaya başlandı
Bu haber 01 Mayıs 2017 - 12:09 'de eklendi ve 152 kez görüntülendi.

TMMOB, KEKS, TTB ve DİSK başta olmak üzere diğer kuruluşlar 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Bakırköy’de kutluyor. Bakırköy Halk Pazarı’na bayrak ve flamalarla gelen gruplar çalınan müzikler eşliğinde kutlamalarını sürdürüyor.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Bakırköy Halk Pazarı’nda gerçekleştirilen kutlamalar öncesinde polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Miting alanına Koşuyolu Çobançeşme Bulvarı ve Ekrem Kurt Bulvarı üzerinden gelecekler için arama noktaları kuruldu. Kutlama alanına yapılacak yürüyüş güzergahlarından biri Veliefendi Hipodromu diğeri İncirli Caddesi olarak belirlenirken, Veliefendi Hipodromu yönüne giden her iki bulvar da araç trafiğine kapatıldı.

TAKSİM ÇEVRESİNDE OLAYLAR

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında İstanbul’da bazı yollar trafiğe kapatılırken, Taksim ve çevresinde arttırılan güvenlik önlemleri neticesinde, pankart açıp slogan atan 2 kadın ile İstiklal Caddesi’nde 2 kişi gözaltına alındı. Beşiktaş’tan Taksim’e yürümek isteyen bir gruba ise polis müdahale etti, Talimhane’den Taksim Meydanı’na girmeye çalışan bir gruba da gözaltı işlemi uygulandı.

 

CUMHURİYET ANITI’NA ÇELENK

1 Mayıs 1977’de yılında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunan Türk-İş üyeleri, daha sonra Taksim Meydanı’ndaki Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı. Türk-İş Eğitim Genel Sekreteri Nazmi Irgat, açıklamalarda bulundu.

Irgat, 1 Mayıs’ın, işçi sınıfının mücadele ederek elde ettiği kazanımlarıyla kararlılığıyla dayanışmasıyla anlamlı bir gün olduğunu belirterek, “Sorunlara karşı mücadeleyi yükseltmek için tekrar bir aradayız. Kıdem tazminatımıza el uzatılmasına, haksız yere işten çıkarmalara, açlığa ve sefalete mahkum bırakılmaya, sendikasızlaştırmaya, güvencesizleştirmeye ve topyekun hayatımızın karartılmasına karşı alanlardayız. Eşitliği, barışı, kardeşliği, özgürlüğü ülkemizde egemen kılacak güç bizleriz. Tüm kurum ve kurallarıyla demokrasi ancak bizlerin mücadelesiyle sağlanabilir” ifadelerini kullandı.

Grup, açıklamanın ardından Taksim Meydanı’ndan ayrıldı.

SAMSUN’DA 1 MAYIS KUTLAMASI

Samsun’da ise kutlamalar bu sabah çeşitli sendika temsilcilerinin Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı. Üyeler yaptıkları açıklamada, “Bütün emeğe karşı yapılan zulmün direnişinin başladığı ilk gün. Temennimiz emeğin, kardeşliğin kazandığı bir gün olması” ifadelerini kullandı.

ANKARA’DA 1 MAYIS

Ankara’da 1 Mayıs kutlamaları kapsamında DİSK, KESK, TMMOB, Halkevleri, Türk Tabipleri Birliği’nin de aralarında bulunduğu sendikalar, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının da aralarında bulunduğu örgütler 1 Mayıs bayramını kolej meydanında kutlayacak.

Kutlamalar öncesinde bugün Ankara’da bir ilk yaşandı. Alana giren işçiler cadde ortasına kurulan x-ray cihazıyla aranarak tek tek alana alınıyor. Alana girenlerin yanlarında sırt çantası ve benzeri malzemeler getirmemeleri de dikkat çekti.

İZMİR’DE KUTLAMALAR ÖNCESİ TERÖR OPERASYONU

İzmir’de, polisin düzenlediği operasyonda PKK ve MLKP üyesi 6 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin, 1 Mayıs mitingi için eylem hazırlığında olduğu belirtildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri sabah saatlerinde terör örgütü PKK ve MLKP’ye yönelik operasyon başlattı.

Yapılan istihbarat çalışmalarında örgütün ‘1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde yapılacak mitingde kaos ortamı yaratmak için eylem hazırlığında olduğu dile getirildi. Çeşitli adreslere eş zamanlı yapılan operasyonlarda 6 zanlı gözaltına alındı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER