SON DAKİKA

BIST100
93.003
0,00%
DOLAR
4,8212
0,32%
EURO
5,6178
0,26%
ALTIN
189,25
0,01%

1 Mayıs nedir, niçin kutlanır? 1 Mayıs tatil mi?

Milletlerarası İşçi Kardeşliği'nin 1889 tarihinde Paris Kongresi'nde 'işçilerin ortak bayramı' olarak kabul ettiği 1 Mayıs, yarın tüm dünyada kutlanacak.

1 Mayıs nedir, niçin kutlanır? 1 Mayıs tatil mi?
Bu haber 30 Nisan 2017 - 11:55 'de eklendi ve 244 kez görüntülendi.

1 Mayıs nedir, niçin kutlanır? 1 Mayıs tatil mi sorusu birçok vatandaşın merak ettiği konular başında gelir. İşte, milyonlarca vatandaşın merak ettiği 1 Mayıs sorusunun cevabı…

Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı’nın 1889 tarihinde Paris Kongresi’nde ‘işçilerin ortak bayramı’ olarak kabul ettiği işçi bayramı, yarın tüm dünyada kutlanacak.

1 MAYIS TARİHİ

ABD’nin Chicago şehrinde işçilerin 1 Mayıs 1886’dan sonra iş gününün 8 saat olması için başlattığı mücadele 1889’da Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı’nın Paris Kongresi’nde ‘işçilerin ortak bayramı’ olarak kabul edildi.

MÜCADELE 1884’TE BAŞLADI

Amerikalı işçilerin, 8 saatlik iş gününü kabul ettirmek için 1884’te başlattığı mücadelenin ardından Trade-Unions (İşçi Birliği) Kongresi de 1 Mayıs 1886’dan itibaren normal iş gününün 8 saat olarak belirlenmesini kabul etti. 1 Mayıs 1886’da ise ABD’nin büyük kentlerinde 5 binden fazla grev ilanı ile işçiler adından söz ettirdi.

POLİSLER VE İŞÇİLER ÇATIŞTI: İDAM VE AĞIR HAPİS

Polisle grevciler arasında çıkan çatışmalarda bir işçi öldü, çok sayıda işçi yaralandı. 3 gün süren gösteriler sonrasında sendikacılara 4’ü idam, 4’ü ağır hapis cezası verildi.

TEŞKİLAT DEVREYE GİRİYOR

Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı’nın 1889 Paris Kongresi’nde (II. Enternasyonalin 1. kongresi), işçilerin dayanışmaları amacıyla yılda bir günün işçilerin ortak bayramı ilan edilmesi kabul edildi. Amerikalı sendikacıların önerisi üzerine böylece o gün ‘1 Mayıs’ olarak ilan edildi.

TÜRKİYE’DE 1 MAYIS

Türkiye’de ise ilk olarak Cumhuriyet tarihinde ilk kez 1923’te resmi olarak kutlandı. Dünyada 1890’lı yıllara uzanan İşçi Bayramı, Osmanlı Devleti sınırlarında ilk olarak 1911’de Selanik’teki tütün, pamuk ve liman işçilerince kutlanırken İstanbul’daki ilk kutlama 1912 yılında yapıldı.

Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sebebiyle ara verilen kutlamalar, uzun bir aradan sonra 1921’de gerçekleşti. Türkiye Sosyalist Fırkasının (TSF) çağrısı üzerine İstanbul işçileri mayısın birinci pazar günü tatil yaptı. TSF merkezindeki bayramlaşmadan sonra partinin Genel Başkanı Hüseyin Hilmi Bey ve üç delege, sadrazama ziyaret gerçekleştirdi.

TÜRKİYE – SOVYETLER BİRLİĞİ DOSTLUK İLİŞKİLERİ 1 MAYIS’IN ÖNÜNÜ AÇTI

Türkiye Cumhuriyeti’nin Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkileri çerçevesinde, Ankara’da 1 Mayıs 1922’de işçi bayramı kutlandı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez 1923’te resmi olarak işçi bayramı kutlamaları yapıldı.

1 MAYSI YASAKLAMALARI

İşçi bayramı etkinlikleri tüm yurtta darbeler ve olağanüstü koşullarla kimi zaman yasaklanırken, DİSK’in 1976 yılında Taksim’de düzenlediği programla geniş kitlelerce kutlandı.

1977’DE BÜYÜK OLAY

1977’de ise Taksim Meydanı’nda gerçekleşen kutlamalarda meydandakilerin üzerine ateş açılması sebebiyle 34 kişi hayatını kaybetti.

28 YIL SONRA TEKRAR RESMİ TATİL

Olayın ardından MGK tarafından 12 Eylül döneminde resmi tatil olmaktan çıkarılan o gün, 28 yıl sonra Nisan 2009’da ‘Emek ve Dayanışma Günü’ olarak resmi tatil ilan edildi.

KUTLAMALAR SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ TARAFINDAN ORGANİZE EDİLİYOR

Kararın ardından 2 yıl boyunca kutlamalar Türk-İş, Türkiye Kamu-Sen, DİSK, Memur-Sen, Hak-İş ve KESK’in yanı sıra sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin katılımıyla Taksim’de ortak gerçekleştirildi.

TAKSİM’DE KUTLAMALARIN YASAKLANMASI

Bu arada sonraki dönemde Taksim Meydanı’nda kutlamalara izin verilmemesi nedeniyle bazı işçi ve memur konfederasyonları kutlamalarını Anadolu’daki şehirlerde yapmaya başladı.

KUTLAMALAR NERELERDE YAPILACAK?

Bu arada işçinin ve emekçinin bayramı Türk-İş Ankara’da, DİSK ve KESK İstanbul’da, Memur-Sen Kütahya’da, Hak-İş Erzurum’da, Türkiye Kamu-Sen ise Eskişehir’de kutlama kararı aldı.

YARIN TATİL Mİ?

“1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçilerin dünya genelinde kutladığı bir bayramdır. 1 Mayıs gününde birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele için çeşitli etkinlikler düzenlenir. Resmi Gazete’de “İşçi Bayramı” Bakanlar Kurulu tarafından 2009 tarihi kararı ile “resmi tatil” ilan edilmiştir”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER