SON DAKİKA

BIST100
91.157
0,51%
DOLAR
5,4969
0,13%
EURO
6,3570
0,17%
ALTIN
228,88
0,25%

2018 Bütçe Hedefleri Açıklandı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2017 Yılsonu Bütçe Gerçekleşme Tahmini ve 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı hakkında basın toplantısı gerçekleştirdi.

2018 Bütçe Hedefleri Açıklandı
Bu haber 16 Ekim 2017 - 16:39 'de eklendi ve 101 kez görüntülendi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2017 Yılsonu Bütçe Gerçekleşme Tahmini ve 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı hakkında basın toplantısı gerçekleştirdi.

17 Ekim tarihine kadar meclise sunulması gereken 2018 yılı bütçesi, meclise bu hafta sunuluyor. Bakan Ağbal, bütçe sunumunu 24 Ekim’de yapacak. 65,9 milyar lira bütçe açığının öngörüldüğünü söyleyen Ağbal, önümüzdeki yıl bütçe giderlerinin 762,8 milyar lira, gelirlerinin de 696,8 milyar lira olacağını öngördüklerini belirtti. Gelecek yıl yurtiçi talebin önderliğinde, ihracatın pozitif katkısı ile büyüme hedeflediklerini söyleyen Maliye Bakanı Naci Ağbal,
“Kamu maliyesi, mali alanı kullanarak mali disiplinden vazgeçmeyerek büyümeye destek veriyor, 2018-2020’de de tüm göstergeler genişlemeci mali politikaların devamı olacak” dedi. 30 Ekim Pazartesi günü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bir ay sürecek olan bütçe çalışmalarına başlanacak.

En Büyük Pay Eğitime
Toplantıda 2018 yılında eğitime ayrılan kaynağın 134 milyar liraya çıkarılacağı açıklandı. Birinci öğretim ve açık öğretim harç desteği olarak 600 milyon lira kaynağı aktarılacak.  Burs ve öğrenim kredisi için 11,2 milyar lira kaynak ayrıldığını belirten Ağbal,’Pansiyonlarda barınan öğrencilerimize bütçemize 1 milyar 100 milyon lira destek ayırdık. Ücretsiz kitap için bütçemizden 600 milyon lira ayırdık. Dershaneleri kaldırdık, takviye kursları başlattık. Bu eğitim yardımı için 1.6 milyar lira ilave kaynak koyduk.’ dedi.
Yüksek öğretime 2002 yılında ayrılan kaynak 3,6 milyar lirayken, gelecek sene bu tutarın 41,7 milyar liraya çıkarılacağı belirtildi.

Engelli Vatandaşlar İçin Yeni Programlar Başlatılacak
Naci Ağbal,engelli vatandaşlar için yapacakları yeni uygulamalara da değindiği toplantıda ”Engelli vatandaşlarımıza yeni programlar başlattık.  Engelli çocuklarımızın eğitim giderlerinin devlet olarak karşılanması bunlardan biriydi.
Bunun için de 2.6 milyar lira kaynak ayırdık.” dedi.

Taşeronlar ve MTV Zammı
Maliye Bakanı Naci Ağbal, bütçe toplantısında, değindiği konulardan biri de taşeronlar ve MTV zammı konularıydı. Naci Ağbal konu ile ilgili “Plan Bütçe Komisyonu’nda maddeler görüşülürken komisyon üyelerinden bilgi talebi gelmişti. Paylaşacağımı söylemiştim. Etraflıca değerlendirme ve açıklamalarda bulunacağım. Taşeronlarla ilgili çalışmalar öteden beri yaptığımız çalıştığımız konu, çalışma bakanlığımız da bir çalışma yaptı.  Ekonomi Koordinasyon Kurulu ve Bakanlar Kurulu’nda bir araya getirmek için kapsamlı bir çözüm paketi hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Hükümet olarak bir çerçeve düzenleme yapacağız.  Alt detayların ortak çözüme ulaşması için çalışmalar yapılacak. MTV ile ilgili komisyonda yeterli derecede tartışmaları yaptık. Muhalefet partisi ve milletvekilleri dahil olmak üzere herkesin onayladığı bir sistem var. Bunu 2018’deki MTV zammı dışında değerlendirmemiz lazım.  Aracın değeri ne olursa olsun motor silindir hacmi ne olursa olsun aynı oranda vergi ödüyorsunuz. 70 bin TL altında bir araç aldınız, 1035 TL ödüyorsunuz.  İlk defa vergi adaletini güçlendiren bir sisteme geçiyoruz. Bu konu vergi artışından bağımsız bir konu. Vergi adaletini herkes uygun buluyor ve destekliyor.
İlk defa trafiğe yeni çıkacak araçlar için yeni bir sistem getiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER