SON DAKİKA

BIST100
95.411
2,40%
DOLAR
5,3495
-1,60%
EURO
6,1033
-1,65%
ALTIN
222,54
-1,24%

315 Bin Güvensiz Oyuncak

Ekonomi Bakanlığınca, Temmuz ayından beri yapılan denetimler sonucu 315 bin adet oyuncağın ithalatına izin verilmedi.

315 Bin Güvensiz Oyuncak
Bu haber 15 Ekim 2017 - 20:33 'de eklendi ve 83 kez görüntülendi.

Ekonomi Bakanlığınca, Temmuz ayından beri yapılan denetimler sonucu 315 bin adet oyuncağın ithalatına izin verilmedi. Uzakdoğu menşeli ürünlere yönelik yapılan denetimlerde binlerce ürün piyasaya girişine engel olundu.

Ekonomi Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetim Genel Müdürü Zafer Soylu, ithal edilen oyuncakları sıkı bir denetimden geçirdiklerini belirtti. Özellikle temmuz ayından bu yana ithal ürünlere yönelik ciddi bir çalışma içinde olduklarını ifade etti.  Soylu “Bu konunun ekonomik boyutundan ziyade, gelecek nesillerin ruhsal ve fiziksel gelişimine etkisi önemli.  Oyuncaklara yönelik denetimleri itinalı şekilde yerine getiriyoruz.” dedi. Testleri geçemeyen hiçbir ürünün ithalatına izin verilmediğini belirten Soylu, yaklaşık 315 bin oyuncağın ithalatına izin verilmediğini belirtti. Ürünlerin kimyasal, fiziksel ve mekanik incelemelerinin, 14 laboratuvarda yapıldığı bilgisini verdi. Temmuz ayı boyunca yaklaşık 300 bin oyuncak numesi laboratuvarlara gönderilmiş, 585 üründen, 59’unun güvensiz olduğu tespit edilmiş.

Stres Çarkında Çinko Tehlikesi
Özellikle son zamanlarda tüm çocukların elinde görülen stres çarkı ile de açıklamalarda bulunan Zafer Soylu,
“Stres çarkı piyasada sıkça görebileceğiniz bir ürün. Örneğin, bu üründeki çinko değeri gereğinin çok üstünde.” dedi.
Üç yaş altı çocuklar için uygun görülen oyuncaklar için kimyasal analizlerin yapıldığını belirten Soylu, çocuklara zararlı kimyasal barındıran hiçbir oyuncağın ithalatına izin verilmediğini belirtti. Oyuncakların kırılma, çarpma gibi testlerinin yapıldığını, ürünlerde mutlaka imalatçı, üretici ve ithalatçı adreslerinin olması gerektiğini vurguladı.

Esnek Ambalaja da İzin Yok
Çocukların yutabileceği esnek ambalajlara da izin verilmiyor. Yapılan denetimlerde plastik malzemelere esneklik kazandımak için kullanılan, belli bir orandan sonrası ise sinir ve hormon sistemine zarar veren, hatta kısırlığa sebeb olabilen ‘fitalat’ adlı kimyasal maddeye dikkat çekiliyor. Soylu, “Oyuncak arabada normal şartlarda fitalat miktarı bin birim olması gerekirken, test edilen bir üründe 74 bin birim çıktı. Olması gerekenin 74 kat fazlası. Bunu bebekler ağızlarına alıp oynayabilir. Gerçekten rahatsız edici bir durum.” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER