SON DAKİKA

BIST100
101.138
-0,74%
DOLAR
4,7006
2,73%
EURO
5,5296
3,31%
ALTIN
197,95
4,12%

42 Binden Fazla Girişimciye 914 Milyon Destek

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, kendi işini kuran 42 binde fazla girişimciye, 2010 yılından bu yana 914 milyon destek verildiğini söyledi.

42 Binden Fazla Girişimciye 914 Milyon Destek
Bu haber 22 Kasım 2017 - 14:41 'de eklendi ve 34 kez görüntülendi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, kendi işini kuran 42 binde fazla girişimciye, 2010 yılından bu yana 914 milyon destek verildiğini söyledi. 19 binden fazla kadın girişimci bu desteklerden yararlandı. 18 – 29 yaş aralığındaki genç girişimcilere ise toplam 200 milyon destekte bulunulduğu belirtildi.

Borsa İstanbul Grubu’nun ev sahipliğinde İstinye’deki Borsa İstanbul’da düzenlenen ‘Türkiye Girişimcilik Zirvesi’ nde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, açıklamalarda bulundu. Girişimciliğin önemini anlatan Bakan Faruk Özlü, girişimcinin desteklenmesi konusunda Türkiye’nin önemli mesafeler katettiğini söyledi. Bakanlık olarak TÜBİTAK ve KOSGEB aracalığı ile hayata geçirilen projelerle ilgili bilgiler veren Özlü, “İki kuruluşumuzun genç girişimcilere sunduğu programlarda 10’a yakın destek programı var. Son 7 yılda, 81 ilimizde, yaklaşık 23 bin eğitim programı açtık. Bu programlarda 785 bin katılımcıya girişimcilik eğitimi verdik. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız protokol kapsamında, girişimcilik dersi alan 225 bin gencimize, Yeni Girişimci Destek Programına başvuru hakkı tanıdık.” şeklinde konuştu.

Üniversitelerde Girişimcilik Dersi
Örgün eğitim kapsamında üniversiteler tarafından verilen girişimcilik derslerine, 141 üniversite için onay verildi. 18-29 yaş arasındaki genç girişimcilere destek verdiklerini belirten Bakan Özlü, ”2010 yılından bugüne kadar, kendi işini kuran 42 binden fazla girişimcimize, 914 milyon lira destek sağladık.” dedi.

İşsizliğin Çaresi “Girişimcilik”
Bakan Faruk Özlü, “İşsizliğin çaresi girişimciliktir. Zamanın ruhunu yakalayan, kendine güvenen, hayallerine sınır koymayan girişimcilerimiz sayesinde, gelişeceğiz, büyüyeceğiz, kalkınacağız. Türkiye’nin girişimcilere, yeni girişimciye ve Türkiye’nin girişimci ekonomisine ihtiyacı var. Türkiye girişimci ekonomisi ile bir sıçrama yapacak.” şeklinde konuştu. Girişimcilik zihniyetini yerleştirmeye çalışacaklarını söyleyen Özlü, “Girişilen işin büyümesi, güçlenmesi ve rekabet koşullarında öne geçebilmesi için inovasyon, girişimciliğin ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. İşinizi, üretiminizi, Ar-Ge ve inovasyonla geliştirmezseniz, girişiminiz maalesef işe yaramayacaktır. O yüzden girişimcilerimize verdiğimiz destekler kadar, onların Ar-Ge ve inovasyon becerilerini de teşvik ediyoruz.” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Bak: Gençlik ile İlgili Projelere Destek Veriyoruz
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, bakanlık olarak gençleri girişimciliğe yönlendirilmesine yönelik çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Bak, “Bakanlığın bünyesinde Proje ve Koordinasyon Müdürlüğümüz var. Gençlik ile ilgili projelere hep destek veriyoruz. İnovasyon, robotik tasarımlarla ilgili gençlerimizin girişimciliğiyle ilgili pek çok projeyi önümüzdeki yıl içerisinde ve ondan sonraki yıllarda desteklemeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER