SON DAKİKA

BIST100
101.892
0,00%
DOLAR
4,5942
0,40%
EURO
5,3860
0,63%
ALTIN
190,58
-1,71%

5 Bin Kişiden 1 Ton Altın

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 5 bin kişinin 1 ton altın getirdiğini, getirilen altınların değerinin 150 milyon litaya ulaştığını belirtti.

5 Bin Kişiden 1 Ton Altın
Bu haber 18 Ekim 2017 - 10:45 'de eklendi ve 52 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 5 bin kişinin 1 ton altın getirdiğini, getirilen altınların değerinin 150 milyon litaya ulaştığını belirtti. Altınlarını getirenler karşılığında kira sertifikası ya da tahvil aldılar.

Şimşek yaptığı açıklamada, şu ana kadar 5 bin kişinin altınını getirdiğini bildirdi. Yastık altında hala 2 bin 200 ton altın olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Yapılan başvuruların iyiye gittiğini ekleyen Şimşek, sisteme katılanların hem kendileri hem de ülkeleri için doğru bir iş yaptıklarını belirtti. Şimşek ”istemle beraber altın sahibi, altınını Hazinenin güvencesine veriyor.  Böylelikle çalınma veya kaybolma riskinden kurutuluyor. Burada aslında Hazinenin borç ihtiyacı yok. Ülkemizin tasarrufları düşük.  Altınlar yastık altında bekliyor. Tasarrufları ekonomiye kazandırmak lazım. Çünkü şu an atıl bir kaynak. Tahminen şu an ülkemizde 100 milyar dolar yastık altında altın var. Bu çok büyük bir kaynak.” dedi.

Atıl Duran Altın Kazandıracak

Mehmet Şimşek, sisteme katılmakta çekince gösterenler için altın yine sizin altınınız, istediğiniz zaman gelip alabilirsiniz dedi. 6 ayda bir de hesaba getirisinin yatırılacağını ve atıl halde, yastık altında duran altınların böylelikle değerleneceğini söyledi. Dışarıdan borç almak yerine, kendi kaynaklarımızın kullanılmasının önemine değinen Şİmşek, “Bu bir başlangıç. Farkındalık oluşması lazım. Vatandaşın kendini güvence altına almak için yaptığı bu yatırımın atıl durmaması lazım. Güvence anlamında en ufak bir endişe olmasın. Yastık altında 2 bin 200 ton altın olduğunu tahmin ediyoruz. O yüzden daha kat edecek çok yolumuz var.” şeklinde konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER