SON DAKİKA

BIST100
94.571
1,02%
DOLAR
5,3181
-0,29%
EURO
6,0978
-0,05%
ALTIN
209,27
-0,11%

AB Bakanı Çelik: İşi yokuşa sürmeye çalışıyorlar

AB Bakanı Çelik: İşi yokuşa sürmeye çalışıyorlar
Bu haber 20 Ekim 2016 - 7:05 'de eklendi ve 313 kez görüntülendi.

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, AB’nin vize serbestisi konusunda samimi davranmadığını belirterek, “İşi yokuşa sürmeye çalışıyorlar” dedi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, düzenlediği basın toplantısında İngiltere’nin AB’den ayrılma süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Brexit sürecinde İngiltere’nin AB’den çıkma sürecini başlattığını ancak Avrupa’dan çıkmadığını hatırlatan Bakan Ömer Çelik, bu ülkenin Avrupa’da bundan sonra da rolünü sürdüreceğini söyledi.

Türkiye’nin de tarih boyunca bir Avrupa gücü ve devleti olduğunu dile getiren Ömer Çelik, “15 Temmuz bir daha gösterdi ki Türkiye’de birinci sınıf bir Avrupa demokrasisi vardır. Yüksek standartlı bir demokrasidir” değerlendirmesinde bulundu.

Vize serbestisi süreciyle ilgili de konuşan Ömer Çelik, AB’nin Türkiye’ye verdiği sözleri tutmadığının altını çizdi.

Ömer Çelik, “Ne gönüllü yerleştirmeler yolunda gidiyor, ne Avrupa’ya alınması gereken mülteci sayıları konusunda doyurucu bir rakama ulaşılmış durumda, ne de Türkiye’ye vaat edilen mali yardımlar etkili şekilde geliyor. Hiçbiri söz konusu olmuyor. Vize serbestisi konusunda terör yasamızın değiştirilmesinden bahsediliyor. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) Türkiye’ye saldırıyor, PKK saldırıyor, DEAŞ saldırıyor. Türk ordusu, 55-65 ülkelik koalisyonun baş edemediği DEAŞ ile, Cerablus’a girdi mücadele etti. İlk defa Avrupa sınırları DEAŞ’tan temizlendi, NATO sınırları DEAŞ’tan temizlendi. Bu bizim başarımızdır” ifadelerini kullandı.

Konumu ve boğuştuğu sorunlar çerçevesinde Türkiye’den ‘Terör yasanızı değiştirin’ isteğinde bulunmanın Türkiye’nin ve Avrupa’nın güvenliğini tehlikeye atmak olacağını belirten Ömer Çelik, “Biz diyoruz ki terörle ilgili konuyu AB Konseyi’ndeki mekanizmalara bırakalım ve Türkiye’ye vize serbestisi verilsin ama buna rağmen, bu tip verimli yollar varken, pozitif yollar varken, Türkiye’nin bu şartlar altında terör yasasını değiştirmesinde ısrar edilmesinden biz şunu anlarız. Demek ki bu vize serbestisi konusunda samimi davranmıyorlar. İşi yokuşa sürmeye çalışıyorlar. Eğer vize serbestisi gerçekleşmezse, Geri Kabul Anlaşması’nı zaten yürürlüğe koymuyoruz. Eğer sene sonuna kadar gerçekleşmezse, sürecin doğal ölümü gerçekleşir. Ondan sonra da Geri Kabul Anlaşması’nın hayatta olmasının bir manası kalmaz. Feshedilmesi yoluna gidilir” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER