SON DAKİKA

BIST100
95.411
0,00%
DOLAR
5,3505
0,30%
EURO
6,1095
0,45%
ALTIN
221,97
-1,49%

AB, vize serbistisinde fren mekanizması uygulayacak

AB, vize serbistisinde fren mekanizması uygulayacak
Bu haber 08 Aralık 2016 - 15:59 'de eklendi ve 308 kez görüntülendi.

Avrupa Birliği (AB), üye ülkelerin mevcut bütün vize serbistisi anlaşmalarında fren mekanizması konusunda anlaşma sağladı.

AB üyesi ülkelerin Daimi Temsilciler Komitesi (Coreper), Avrupa Parlamentosu (AP), AB Konseyi ve AB Komisyonu arasında, üye ülkelerin mevcut bütün vize serbestisi anlaşmalarına fren mekanizması uygulanması konusunda uzlaşı sağlandığını açıkladı.

AB aldığı karar doğrultusunda bir ülkeye uygulanan vize serbestisine vize fren mekanizmasıyla son verebilecek.

Geri kabul anlaşmalarında iş birliğinin azalması, AB’ye bir ülke üzerinden başka ülke vatandaşlarının kaçak yollarla girişinin artması, üye devletlerin güvenliklerine yönelik risklerde artış olması, vize serbestisi sağlanan ülkenin vatandaşlarının yasa dışı olarak Schengen üyesi ülkelerde kalışlarında artış olması, geri kabul başvurularının reddedilme oranında önemli artış kaydedilmesi gibi durumlarda fren mekanizması devreye sokulabilecek. Bu durumda vize serbestisi 9 ay süreyle durdurulabilecek. Gerekli görüldüğüne bu süre uzatılacak.

VİZE SERBESTİSİNE SON VEREBİLECEK

Vize fren mekanizmayla AB karar alarak bir ülkeye uygulanan vize serbestisine son verebilecek. Geri kabul anlaşmalarında iş birliğinin azalması, AB’ye bir ülke üzerinden başka ülke vatandaşlarının kaçak yollarla girişinin artması, üye devletlerin güvenliklerine yönelik risklerde artış olması, vize serbestisi sağlanan ülkenin vatandaşlarının yasa dışı olarak Schengen üyesi ülkelerde kalışlarında artış olması, geri kabul başvurularının reddedilme oranında önemli artış kaydedilmesi gibi durumlarda bu mekanizma hızla devreye sokulabilecek ve vize serbestisi 9 ay süreyle durdurulacak. Durum değişmezse vize fren mekanizması uzatılabilecek.

Konuyla ilgili sağlanan siyasi anlaşma, AP ve AB Konseyi tarafından gerekli onaylar alındıktan sonra yürürlüğe girecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER