SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

ABD büyük panik yaşıyor!

ABD baraj gölündeki delik nedeniyle büyük panik yaşıyor. Bölgede yaşayanlar su baskınına karşın evlerini terk ediyor. Yetkililer ise halkı uyarıyor.

ABD büyük panik yaşıyor!
Bu haber 13 Şubat 2017 - 9:18 'de eklendi ve 323 kez görüntülendi.

ABD büyük panik yaşıyor. Kaliforniya eyaletinde bulunan Oroville Baraj Gölü’nde delik oluşması nedeniyle insanlar su baskını yaşanmasından endişe ederek evlerini terk ediyor.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yağmur suyuyla seviyesi yükselen baraj gölündeki deliğin yerleşim yerleri için tehlike oluşturması nedeniyle binlerce kişi bölgeden tahliye edildi.

Alınan bilgiye göre, son günlerde etkili olan aşırı yağışlar, ABD’nin en yüksek barajı Oroville Baraj Gölü’ndeki su seviyesinin yükselmesine yol açtı. Su seviyesini azaltmak için tahliye savağını kullanmak isteyen görevliler, bu bölümde delik olduğunu fark etti.

Deliğin büyümeye başlaması ve su baskınlarına neden olması riski nedeniyle yetkililer, yaklaşık 16 bin nüfuslu Oroville kasabası ve civarındaki yerleşim yerlerinde yaşayanlara bölgeden ayrılmaları ve yüksek yerlere gitmeleri çağrısında bulundu.

Tahliye kararının ardından binlerce kişinin araçlarıyla bölgeden ayrılmak için harekete geçtiği, yollarda uzun kuyruklar oluştuğu bildirildi.

TATBİKAT DEĞİL NOTU YAYINLANDI

Butte Bölgesi Şerifliği’nin Facebook sayfasından yapılan açıklamada, “Bu bir TATBİKAT DEĞİLDİR. Bu bir TATBİKAT DEĞİLDİR. Bu bir TATBİKAT DEĞİLDİR” yazıldı.

Vatandaşlardan, yaşlı ve engelli komşularının tahliyesi için görevlileri uyarmaları da istendi.

Yetkililer, barajın genel durumunun iyi olduğunu ancak tahliye savağındaki arızanın tehlike oluşturduğunu, sorunun giderilmesi için çalışıldığını açıkladı.

Los Angeles Times gazetesi, sorunun giderilmesinin maliyetinin 100 ile 200 milyon dolar arasında masrafa yol açabileceği tahmininde bulundu.

Kaliforniya Valiliği, 1968’de inşa edilen Oroville Baraj Gölü’nden hem tarım alanları hem de yerleşim yerlerine su veriyor.

Öte yandan, barajdaki su seviyesinin, aşırı yağışların ardından tarihinde ilk kez bu kadar yükseldiği bildirildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER