SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

ABD’den ‘YPG’ açıklaması

ABD’den ‘YPG’ açıklaması
Bu haber 26 Ekim 2016 - 6:46 'de eklendi ve 334 kez görüntülendi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, YPG’ye silah ya da başka bir malzeme vermediklerini söyledi.

Günlük basın toplantısında soruları cevaplayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Suriye’de Türk askerleri ve Özgür Suriye Ordusu’nun ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyonlarla ilgili olarak, “Biz tüm koalisyon güçlerinin ortak düşman olan DEAŞ’a odaklanmalarını istiyoruz. Buradan savaş alanına, kimin nereyi alacağına ilişkin bir değerlendirme yapmayacağım. Biz tüm koalisyon üyelerinin, içinde Suriyeli güçler, Türkiye ve öteki ülkeler de olmak üzere, koordine edilmemiş ve koalisyonun planının bir parçası olmayan askeri etkinliklere daha az odaklanmalarını, koalisyonun planı olan DEAŞ’ı yok etme planına daha çok odaklanmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Koalisyonun amacının DEAŞ’ı ortadan kaldırmak olduğunu, buna odaklanmayan girişimlerin bu amaca ulaşma konusunda verimli olmayacağının altını çizen John Kirby,  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, ABD ile ilgili ‘Bir terör örgütüne alan mı yaratmaya çalışıyorsunuz, bir terör devleti mi kurdurmaya çalışıyorsunuz, terör kantonu mu kurdurmaya çalışıyorsunuz’ yönündeki açıklamalarının sorulması üzerine “Dışişleri Bakanı’nın yorumlarını görmedim. Bu sözleri görmeden değerlendirme yapmayacağım. Ancak şurası belli ve açık ki, DEAŞ’a karşı koalisyonun lideri ABD, bu örgütü yenmek için zaman, enerji, güç ve yetenek yatırımı yapıyor. Bizim terörle mücadele çabalarımızın başarıya ulaştığını gösteren uzun kayıtlarımız da bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘ABD’nin YPG’ye verdiği silahları PKK kullanıyor’ şeklindeki açıklaması için de Kirby, ABD’nin YPG’ye mühimmat, silah ya da başka malzeme vermediğini söyledi. PKK’nın terörist bir grup olduğunun altını çizen Kirby, “Bu kürsüden daha önce de birçok kez söyledim. Biz YPG’ye mühimmat, silah ya da başka malzeme vermiyoruz” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER