SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Aile hekimlerinden telefonla danışmanlık hizmeti

Aile hekimlerinden telefonla danışmanlık hizmeti
Bu haber 27 Ocak 2017 - 10:30 'de eklendi ve 276 kez görüntülendi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, aile hekimleriyle telefonla görüşebilecekleri uygulamanın 6 ay içinde hayata geçeceğini duyurdu.

Hastanelerin acil servislerindeki yoğunluğun azalmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Aile hekimlerimizi, belli günler için telefonla vatandaşlarla görüşebilecek hale getireceğiz. Bir hat olacak, sizin karşınıza bir aile hekimi çıkacak. Sizin kendi aile hekiminiz değil o gün nöbetçi olan bir aile hekimi çıkacak. Ona danışabileceksiniz. Size bir anlamda rehberlik yapacak. Eğer ufak bir risk varsa, acile gitmenizi gerektiren sizi acile yönlendirecek değilse bazı tavsiyeleri olacak” şeklinde konuştu.

Vatandaşların aile hekimleri ile telefonda görüşebilecekleri uygulamayı bu yılın ilk 6 ayı içerisinde hayata geçirmeyi planladıkları dile getiren Recep Akdağ, acil servislerin gerçekten aciliyeti olan hastalara tahsis edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Nezle ya da soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda acil servise gidildiğinde acil servislerde iş görmenin zorlaştığını aktaran Bakan Recep Akdağ, “Vatandaşları reddedemiyoruz. Böyle bir kültürümüz de yok. ‘Sen acil değilsin, şimdi git yarın aile hekimine gidersin.’ denebilir. Bunu böyle yapan ülkeler var. Danimarka’da yaşasanız, böyle bir hastalıkla, acil olmayan bir durumla acil servise gece gitseniz, sizi geri çeviriyorlar” şeklinde konuştu.

Akdağ, acil durumda bulunmayanların aile hekimlerine gitmesinin daha uygun olduğunu kaydederek, “Bu kapsamda bazı tedbirler alacağız. Aile hekimlerimizi, belli günler için telefonla vatandaşlarla görüşebilecek hale getireceğiz. Bir aile hekimi her akşam telefonla vatandaşla görüşürse, onun hayatı için zor” ifadelerini kullandı.

Avrupa’da bunun örnekleri olduğunu vurgulayan Bakan Akdağ, “Bir hat olacak aynı 112 hattı gibi ya da bizim 184 hattı gibi ama bu sadece hastalık durumunuz için. Sizin karşınıza bir aile hekimi çıkacak. Sizin kendi aile hekiminiz değil o gün nöbetçi olan bir aile hekimi çıkacak. Ona danışabileceksiniz. Size bir anlamda rehberlik yapacak. Eğer ufak bir risk varsa, acile gitmenizi gerektiren sizi acile yönlendirecek değilse bazı tavsiyeleri olacak. ‘Sabah aile hekiminize başvurun’ diyecek size. Tabii vatandaşlarımızın bu hususta göstereceği uyum acil servislerin yükünü çok ciddi ölçüde azaltabilir. Bizim acil servislere başvuran vatandaşlarımızın önemli bir kısmı aslında ‘acil servise gitmeseydi de olur’ şeklindeki hastalar” bilgisini verdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER