SON DAKİKA

BIST100
91.687
0,54%
DOLAR
5,4684
0,93%
EURO
6,2754
0,53%
ALTIN
226,83
1,21%

Air Berlin Kredisine Avrupa Birliği’den Onay Geldi

Almanya’nın ikinci büyük havayolu şirketi olan Air Berlin’e Alman hükümetinin vermeyi planladığı 150 milyon euroluk krediyi Avrupa Komisyonu onayladı. İngilizcede ‘bridging loan’ olarak bilinen köprü kredisi, uzun süreli sermaye oluşturuluncaya kadar bir işletmeye sunulan kısa süreli kredi olarak tanımlanmamaktadır.

Air Berlin Kredisine Avrupa Birliği’den Onay Geldi
Bu haber 05 Eylül 2017 - 15:48 'de eklendi ve 40 kez görüntülendi.

Almanya’nın ikinci büyük havayolu şirketi olan Air Berlin’e Alman hükümetinin vermeyi planladığı 150 milyon euroluk krediyi Avrupa Komisyonu onayladı. İngilizcede ‘bridging loan’ olarak bilinen köprü kredisi, uzun süreli sermaye oluşturuluncaya kadar bir işletmeye sunulan kısa süreli kredi olarak tanımlanmamaktadır.

Avrupa Birliği devlet yardım kurallarına uyduğu ve bu sebepten ötürü verilmesi yönünde bir engel bulunmadığı belirtilen, Air Berlin’e Alman hükümeti tarafından verilmesi planlanan 150 milyon euroluk geçici köprü kredisini Avrupa Komisyonu onayladı.

Air Berlin’in varlıklarını satmak için gerekli müzakereleri yürütürken hizmet vermeye devam etmesini sağlamak için kredinin verileceği ifade edildiği açıklamada, sürecin sonunda havayolu şirketinin faaliyetlerini durdurup pazardan çıkmasının beklendiği de kaydedildi. Komisyon’dan yapılan açıklamada, “Bu önlem, müflis Air Berlin’in Ortak Pazar’daki rekabeti haksız yere bozmadan düzenli bir şekilde kapanmasına olanak sağlayacaktır” denildi.

Air Berlin’e verilecek olan kredi için koşullarsa oldukça katı durumda.. Air Berlin haftalık olarak likidite ihtiyacını belirterek parça parça verilecek olan kredide, ancak var olan bütün likidite kullanıldıktan sonra diğer yarısı aktarılacak. Ayrıca Alman hükümeti, Air Berlin’e verilen kredinin tamamının geri ödenmesiyle ya da şirketin mal varlıkları satılarak kontrollü iflasını sağlayacak bir plan sunmakla yükümlü olacak.

15 Ağustos’ta borsaya yaptığı açıklamada iflas başvurusunda bulunduğunu belirten Air Berlin’in son dönemde faaliyetlerine Birleşik Arap Emirlikleri merkezli ana hissedar Etihad’ın yaptığı finansal katkılar sayesinde devam edebildiği belirtilirken, yüzde 29 hisse sahibi Etihad’ın söz konusu finansal desteği sürdürmeyeceğini bildirmesiyle birlikte şirketin devam edemeyeceği kaydedilmişti.

Alman Ekonomi Bakanı Brigitte Zypries, “Komisyon’un hızlı ve pozitif kararını” olumlu karşıladığını söyledi. Air Berlin’in İcra Kurulu Başkanı Thomas Winkelmann, Almanya hükümetinin “tam vaktinde” sağladığı kredi sayesinde iflas başvurusuna rağmen havayolunun uçmaya devam edebileceğini söyledi. Air Berlin’in iflas sürecini yönetmek üzere görevlendirilen Frank Kebekus ise AB’nin hızlı kararının şirket için yatırımcı bulmak adına olumlu bir adım olduğunu söyledi. Kebekus, Air Berlin ile ilgilenen şirketlerin Eylül ayının ortasına kadar teklif verebileceklerini de sözlerine ekledi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER