SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Akaryakıt alımına yeni düzenleme geliyor

Akaryakıt alımına yeni düzenleme geliyor! Çipli sisteme geçiliyor. Böylece anlık akaryakıt satışı takip edilerek kaçakçılığın önüne geçilecek.

Akaryakıt alımına yeni düzenleme geliyor
Bu haber 30 Ocak 2017 - 11:40 'de eklendi ve 303 kez görüntülendi.

Akaryakıt alımına yeni düzenleme geliyor. OGS-HGS tarzı bir kart ile hangi aracın nereden yakıt aldığı kontrol edilerek mazot kaçakçılığının önüne geçilecek.

Maliye Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü mazot kaçakçılığının önüne geçmek için ortak bir çalışma başlatmıştı. Uzun süredir gündemde olan bu çalışmanın detayları belli oldu.

Trafikteki tüm taşıtlara plaka numaralarını da içeren çip olarak OGS ve HGS kullanılan kart ve etiketlerin takılması planlanıyor. Böylece maliyeti 10-15 TL olan çip yerine cam yapıştırılan 2-3 TL’lik etiketler hem daha ekonomik olacak hem de daha kolay uygulanacak.

AKARYAKIT İSTASYONLARINDA DA GEÇECEK

Taşıtların camına yapıştırılacak etiket aracılığıyla araçların takibi kolay bir şekilde yapılacak. Bu etiketler akaryakıt pompaları tarafından da okunabilecek. Böylece anlık olarak akaryakıt satış takibi yapılacak ve hangi aracın hangi akaryakıt isyasyonundan alışveriş yaptığı belirlenecek. Bu sayede hem Kaçak akaryakıt ve vergi kaçakçılığı ile daha etkin mücadele edilecek hem de terör olaylarının önüne geçilmesi daha kolay hale gelecek.

Çalışma hakkında değerlendirmede bulunan bir yetkili, “Uzun süredir çip takılmasına yönelik bir görüş hakimdi. Azerbaycan gibi birkaç ülkede daha uygulanıyor bu sistem. Son yapılan görüşmelerde dünya genelinde daha fazla uygulanan ve maliyeti daha düşük olan kart katılması daha çok ön planda tutuluyor. Buna yönelik çalışmalarda hız kazanmış durumda” dedi

TERÖRİSTLERİN KORKULU RÜYASI OLACAK

Çip sistemi tamamen otomatik olarak çalışacak. Sisteme el yordamıyla giriş olmayacağı için sistemin bozulması mümkün olmayacak. Aranan bir aracın plakası sisteme girildiğinde en son hangi istasyondan yakıt aldığı görülebilecek ve terör eylemine karışan bir aracın bu sayede takibi kolaylaşacak. Öte yandan alış-satış bilgileri yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar üzerinden GİB Bilgi İşlem Merkezi’ne on-line olarak ulaştırılacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER