SON DAKİKA

BIST100
93.616
0,00%
DOLAR
5,3343
0,27%
EURO
6,0986
0,31%
ALTIN
209,38
0,38%

AKPM, Türkiye hakkında ne karar verdi?

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi(AKPM), Türkiye ile ilgili kararını verdi. AKPM, Türkiye'nin denetim sürecine alınmasını oy çokluğuyla kabul etti.

AKPM, Türkiye hakkında ne karar verdi?
Bu haber 25 Nisan 2017 - 14:38 'de eklendi ve 196 kez görüntülendi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi(AKPM), Türkiye ile ilgili kararını verdi. AKPM, Türkiye’nin denetim sürecine alınmasını oy çokluğuyla kabul etti.

Strazburg’da gerçekleştirilen AKPM 2017 Bahar Dönemi Genel Kurulu’nda “Türkiye’de Demokratik Kurumların İşleyişi” konulu rapor görüşüldü. Görüşmelerin ardından, raporun ekindeki karar tasarısı için oylama yapıldı. 45 aleyhte 113 lehte, 12 çekimser oyla Türkiye’nin denetim sürecine alınması kabul edildi.

KARARIN İÇERİĞİ

Bu arada söz konusu meclisin Türkiye raportörleri Estonyalı Marianne Mikko ve Norveçli Ingebjorg Godskesen tarafından hazırlanan raporda Türkiye’de özellikle terör örgütü FETÖ’nün darbe girişiminden sonra ilan edilen olağanüstü hal uygulaması çerçevesinde alınan karar ve uygulamalar eleştiriliyor ve demokratik kurumların işleyişinin bozulduğu öne sürüldü.

RAPORA İLK İTİRAZ ADANA MİLLETVEKİLİ KÜÇÜKCAN’DAN

Rapora itiraz eden AKPM Türk Delegasyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan, yazısında raporun ve karar tasarısının hatalarla dolu olduğu, Türkiye’ye karşı ayrımcı bir yaklaşımın sergilendiği ve tasarının kabulü halinde meclisin Türk kamuoyu nazarında değerini kaybedeceği dile getirdi.

Küçükcan, meclisin Türkiye’nin teröre karşı mücadelesinde yanında olması gerektiğini belirterek, ülke olarak FETÖ, PKK ve DEAŞ başta olmak üzere sayısız terör örgütüyle mücadele edildiğini ve getirilen uygulamaların bu tehditlere karşı olduğunu aktardı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER