SON DAKİKA

BIST100
94.348
0,00%
DOLAR
6,3288
0,23%
EURO
7,4073
0,35%
ALTIN
243,82
3,01%

ALES sonuçları ne zaman açıklanıyor?

ALES sonuçlarını merakla bekleyen binlerce aday, ÖSYM internet sitesi üzerinden sonuçların açıklanmasını heyecanla bekliyor.

ALES sonuçları ne zaman açıklanıyor?
Bu haber 22 Mayıs 2017 - 15:39 'de eklendi ve 159 kez görüntülendi.

Binlerce öğrencinin merakla beklediği ALES sonuçları, 8 Haziran Perşembe günü açıklanacak.

Ülke genelinde birçok öğrencinin katılım gösterdiği ALES soruları ve cevapları her yıl olduğu gibi yine ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden yayımlandı. Yılda iki kez gerçekleştirilen ALES soru ve cevapları sınavın tamamlanmasının ardından 2 gün içerisinde adaylarla paylaşıldı. 7 Mayıs Pazar günü saat 13.00’te biten sınavın sonuçları ÖSYM tarafından 8 Haziran 2017’de açıklanacak.

PEKİ ALES PUANI NASIL HESAPLANIYOR

Bu arada öğrenciler tarafından merak edilen başka bir konu ise puan hesabının nasıl yapıldığı… Seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın sınav kitapçığının cevap alanları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilirken, adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde ediliyor.

Öte yandan her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülüyor. Böylece her aday için Sayısal-1, Sayısal-2, Sözel-1, Sözel-2 Standart Puanlar (SP) hesaplanıyor. Bunun sonucunda standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanıyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER