SON DAKİKA

BIST100
103.200
2,04%
DOLAR
4,7112
0,07%
EURO
5,4936
-0,58%
ALTIN
197,32
-0,12%

Altın, mücevher sektöründe neler oluyor? Çeyrek altın kaç TL?

Altın sektöründe faaliyet gösteren kuyumcular, temsilcileri tarafından birlik mesajı verirken yeni hedef, istihdam sağlayarak dünyanın bir numarası olmak.

Altın, mücevher sektöründe neler oluyor? Çeyrek altın kaç TL?
Bu haber 22 Mayıs 2017 - 18:02 'de eklendi ve 193 kez görüntülendi.

Altın sektöründe faaliyet gösteren kuyumcular, temsilcileri tarafından birlik mesajı verirken yeni hedef, istihdam sağlayarak 5 bin yıllık tecrübeyle dünyanın bir numarası olmak.

Türkiye’de 45 bin civarında firma ve 400 bine yakın çalışanla kuyumculuğun temsilcileri, Türkiye Kuyumcular Birliğini kurarak hedef büyütmek istiyor.

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler, Türkiye ekonomisine çok güvendiklerini kaydetti. Altın sektörünün ekonomiyi destekleyici yönüne dikkati çeken Norayr İşler, 200 ülkeye ihracat yapan kuyumculuk sektörünün özellikle istihdam konusunda çok ciddi alan oluşturup genişleyebilecek kapasiteye sahip olduğunu dile getirdi.

İLK HEDEF 100 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM

İşler, sektörde bugün 45 bin civarında firmada yaklaşık 400 bin çalışanın bulunduğunu belirterek, sektörün büyümesi için önemli bir taleplerinin olduğunu kaydetti. İşler, “Şu anda bir birlik kurma aşamasındayız. Bu anlamda 81 ilin oda ve dernek başkanıyla hep beraber hazırladığımız taslağı ilgili Bakanlığımıza sunduk. Bakanımız inceletmek üzere çalışmalarımızı incelemeye aldı. İnanıyorum zaman içerisinde taslaktan olumlu bir şekilde dönüş olacak ve birliğimizi kuracağız. Birliğimizi kurduktan sonra 100 bin kişilik istihdam alanı oluşturacağımızı düşünüyoruz. Bu birlik kurulduktan sonra sektörümüz daha güçlü, daha katma değer yaratabilecek alanlarda tüm köşeleri tıkayarak dünyaya açılımını güçlü şekilde sürdürecek” diye konuştu.

KATMA DEĞER YARATABİLİRİZ

Altın sektörünün geleceğinin birlikte daha güvenli olacağına inandıklarını kaydeden İşler, “Sanatkarlarımızın sayısı azalıyor. Yurt dışından gelen ithal mallar gibi bir sürü şey sektörü etkiliyor. Biz üreten, istihdam yaratan, tüm dünyaya ürün satan bir ülke ve sektör olmak istiyoruz. Bir de dünyaya usta satıyoruz, bu konuda çok ileriyiz. Bizim ustalarımız çocukluktan yetişerek, dünyada kendini kabul ettirebilen üst firma ve markalara gidiyor. Bunu çok daha ileri götürüp katma değer yaratabiliriz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR? ALTIN KAÇ TL?

Bu arada altına yönelik güvenli liman talebinin canlı kalması beklenirken, çeyrek altın 236 TL’den satılıyor. Asya borsalarındaki yükselişe paralel olarak altın fiyatları gerilese de Trump etkili Beyaz Saray’daki siyasi çalkantı sebebiyle altına yönelik güvenli liman talebinin canlı kalması öngörülüyor.

Öte yandan altının spot piyasadaki ons fiyatı Cuma günü yüzde 0.7 yükseldikten sonra bugün yüzde 0.2 ekside bin 252.46 dolarda bulunuyor. Altının gram fiyatı yüzde 0.18 düşüşle 144 TL’nin üzerinde işlem görürken; çeyrek altın yüzde 1.02 yükselişle 236 TL’den Cumhuriyet altını ise 973 TL’den işlem görüyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER