SON DAKİKA

BIST100
90.037
-0,54%
DOLAR
5,3915
0,49%
EURO
6,1158
0,50%
ALTIN
215,18
0,67%

Altına Yatırım Kazandırıyor

Altına yapılan yatırım kazandırıyor. Altın yatırımı mantıklı mı? İlerleyen günlerde altına yatırım kazandırmaya devam edecek mi? Uzmanların altın hakkında düşünceleri haber detayımızda..

Altına Yatırım Kazandırıyor
Bu haber 19 Ağustos 2017 - 14:29 'de eklendi ve 76 kez görüntülendi.

Kore gerginliği nedeniyle yükselişte olan altın, yatırımcılar için güvenilir yatırım olarak görülmekte. 7 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaşan altının ons fiyatı 1.289 dolara kadar çıktı. Altının gram fiyatı ise 146,9 lira ile 8 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Yılbaşından bu güne kadar altın yatırımcısına yüzde 11,25 oranında kazandıran altın aynı zamanda piyasalarda korku ve paniğin arttığı bu dönemlerde yeniden en çok talep edilen yatırım kaynağı oldu.

Korku endeksi olarak adlandırılan VIX, Perşembe günü 11,11’li seviyelerde iken Cuma günü 16,17 ile zirveye çıktı. VIX’in tırmanışa geçmesi spekülatörler için de bulunmaz bir fırsat olarak altın yatırımı yapma imkânı sağladı.

VIX Endeksi kriz dönemlerinde 40’a kadar yükselirken, gerilimli dönemleri 20 sınırını aşmadan tamamlıyor. VIX’ın tırmanışını devam ettirmesi piyasadaki tansiyonun da yüksek olduğunun göstergesi olacak.

Altında alım yönlü işlemlerin yoğunlaştığı bu günlerde, ayrıca hisse senetlerinde de dalgalanmalar olduğu,  yabancı yatırımcıların son 2 haftadır hisse senetlerinde satış yapmaya başladığı ve 28 Temmuz haftasında 12,7 milyar TL’lik satış yapan yabancıların, Ağustos’un ilk haftasında da 35,8 milyar TL’lik satış yaptığı görülmektedir.

Yabancıların satışları henüz çok düşük olsa da devam etmesi ve bir trend oluşturması, pozisyon değişimi olmasa bile bir kâr realizasyonunu gündeme getirebilir. Yabancıların elinde borsadaki hisse senetlerinin yüzde 65,56’sı bulunuyor ve bu satışlar piyasayı etkileyeceğini söylemek mümkün.

Borsa İstanbul’da bir puanlık alım ve satımları bile halka açık piyasa değeri 71 milyar dolar iken sert hareketlerin yaşanmasına neden olabiliyor. Bu nedenle yabancıların haftalık net alım ve satımları ile ve günlük paylarındaki değişim yakından izlemeye devam edilmektedir.

Hafta içerisinde 110.200 seviyeleri test edildikten sonra 106.963 seviyesinden kapanış gerçekleştiğini gördüğümüz Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi’nin borsada kâr satışları yaşadığını görüyoruz. BIST 100 Endeksi’ni arttıran ise banka hisseleridir. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre bu hisseler önümüzdeki dönemde çıkışlarını sürdürmeye devam edebilir yönünde olup nedenini se son banka kârlarında artış trendinin sürmesi yönündeki güçlü beklentinin olduğunu belirtmişlerdir.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER