SON DAKİKA

BIST100
96.290
1,63%
DOLAR
5,9451
0,49%
EURO
6,8778
-0,07%
ALTIN
232,20
-0,32%

Anneler Günü’nün değişilmez armağanı ‘çiçek’te satışlar patladı

Anneler Günü'ne günler kala çiçek satışları patladı. Pazar günü kutlanacak 'Anneler Günü'nün değişmezi çiçek satışları da patlamaya başladı.

Anneler Günü’nün değişilmez armağanı ‘çiçek’te satışlar patladı
Bu haber 12 Mayıs 2017 - 14:18 'de eklendi ve 167 kez görüntülendi.

Anneler Günü’ne günler kala çiçek satışları patladı. 14 Mayıs Pazar günü kutlanacak ‘Anneler Günü’nün değişmezi çiçek, hediyeler arasında yine ilk sırayı almaya başladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Yalova Şube Müdürü İsmail Demir, Anneler Günü sebebiyle mezatlarda hareketlilik başladığını belirterek, “Şu anda bayağı yoğunuz. Annelerimiz en değerli varlıklar. Sevgililer Günü’nden bile yoğun. En yoğun sezonu yaşıyoruz. Satışlarımız beklenenin üzerinde. ‘Türkiye genelinde satışlar yüzde 300 arttı’ diyebilirim. Bundan önce 100 koli satıyorsak şimdi 300-400 koli satış oluyor. Bütün şubelerde aynı” diye konuştu.

ÇİÇEKLERİN TACI YİNE GÜL

Anneler Günü’ne özel çiçek yaptıranların en çok yine gülü tercih ettiklerini anlatan İsmail Demir, “Diğer tür çiçeklerin de satışları artıyor. Buket yapıldığı için karışık çiçek yapılıyor. Şebboy, gerbera gibi çiçeklere ilgi kat kat artıyor. Açık artırma usulü olduğu için talep ne kadar artarsa fiyat o kadar artıyor. Talep ne kadar azsa fiyat düşüyor. Özel günlerde çiçek fiyatlarında dev bir fark olmuyor. Bu sene fiyatta aşırı artış olmadı. Geçen yıllarda daha fazla artış vardı ama bu yıl da miktar satışımız fazla. Mesela önceki yıllarda gülün fiyatı bayağı yukarılara çıkmıştı. Şimdi bir şey söylemek için biraz erken. Birkaç mezatımız daha olacak. O zaman fiyatları göreceğiz” ifadelerini kullandı.

YALOVA EN ÇOK ÜRETİMİN YAPILDIĞI BÖLGE

En çok tercihin edilen gülün önemli bir bölümünün Yalovalı üreticiler tarafından karşılandığını aktaran Demir, “Yalovalı üreticilerden aldığımız çiçekler sezonuna göre değişiyor. Şu anda gördüklerinizin çoğu Yalova, İzmir, Antalya’dan geliyor. Yalova’dan şu anda gerbara, şebboy, gül var. Yalova’da gülün zamanı. Bundan birkaç ay önce Sevgililer Günü’nde yine gül revaçtaydı ama Yalova’dan değil, Adana, Mersin, İzmir’den geliyordu. Şimdi tam tersi Yalova’dan geliyor. İzmir’den de geliyor ama en fazla Yalova’dan. Şu anda Yalova’da üretim patlaması var” değerlendirmesinde bulundu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER