SON DAKİKA

BIST100
92.054
0,40%
DOLAR
5,4509
0,01%
EURO
6,2556
0,01%
ALTIN
226,34
0,21%

Apple ve Samsung arasındaki dava sonuçlandı

Apple ve Samsung arasındaki dava sonuçlandı
Bu haber 07 Aralık 2016 - 9:33 'de eklendi ve 291 kez görüntülendi.

Amerikalı teknoloji devi Apple, Samsung’un patent haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Güney Koreli firmaya 2011 yılında dava açmıştı.

İphone cep telefonlarının dizaynının Samsung tarafından kopya edildiğini iddia eden Amerikalı teknoloji şirketi Apple, Güney Koreli firmanın bugüne kadar tüketicilere sattığı cep telefonlarından elde edilen gelirin karşılığı olarak tazminat talep etmişti.

DAVA ANAYASA MAHKEMESİNE TAŞINDI
ABD’de iki bölge mahkemesi Apple’ı haklı bulduktan sonra, Samsung’un 399 milyon dolar tazminat ödemesine karar vermiş, Güney Koreli firma ise söz konusu tutarın daha az olması gerektiğini iddia ederek tazminatın yeniden hesaplanması için davayı ABD Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı.

“TAZMİNAT ÜRÜNÜN PARÇALARI ÜZERİNDEN HESAPLANMALI”
Anayasa Mahkemesi Yargıcı Sonia Sotomayor, yaptığı açıklamada, “Patent kanunu, tüketicilere satılan ürünleri ve bu ürünlerin parçalarını kapsayacak kadar geniş” ifadesini kullanarak, cep telefonları gibi “Çok parçalı yüksek teknoloji ürünlerinde, tazminatların, tüketicilere satılan nihai ürünler üzerinden değil, ürünün parçaları üzerinden” hesaplanması gerektiği yorumunda bulundu.

Sotomayor, Samsung’un ödemesi gereken tazminat tutarının nihai ürün üzerinden değil, patent haklarını ihlal eden telefon parçaları üzerinden tekrar hesaplanması için davayı bir alt merci olan federal mahkemeye iletti.

TAZMİNATI 399 MİLYON DOLARIN ALTINDA OLACAK
Uzmanlar, kararın Samsung tarafından zafer olduğunu belirterek, Güney Koreli şirketin ödeyeceği tazminatın 399 milyon doların altına olacağını ifade ediyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER