SON DAKİKA

BIST100
94.348
-0,43%
DOLAR
6,3202
0,10%
EURO
7,3929
0,15%
ALTIN
243,82
3,01%

Araçların arkasındaki kısaltmalar ne anlatıyor?

Kullandığınız otomobillerin arkasındaki kısaltmalar ne işe yarıyor ve ne ifade ediyor? Bunun cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

Araçların arkasındaki kısaltmalar ne anlatıyor?
Bu haber 15 Mayıs 2017 - 16:04 'de eklendi ve 228 kez görüntülendi.

Kullandığınız otomobillerin arkasındaki kısaltmalar ne işe yarıyor ve ne ifade ediyor? Birçok kişi kullandığı otomobilin arkasında yazan kısaltmaları bilmedikleri için aracını yıllarca kullandıktan sonra, özelliklerini bilmeden elinden çıkarıyor. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte otomobillere eklenen yeni özellikler CSV, SPI ESP, AUF gibi farklı ifade ediliyor. Bu da birçok sürücünün kafasını karıştırıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan uzmanlar, araçların arkasındaki kısaltmaların piyasaya yeni arz edilen bir araçta kullanılan herhangi bir teknolojik yenilik üretici firma tarafından belirlenen bazı harflerle ifade ediliğini belirterek, “Bu harfler genellikle o teknolojik yeniliğin isminin baş harflerinden oluşur ancak çoğumuz bunların ne anlama geldiğini bilmiyoruz. Ayrıca, aynı yenilik farklı firmalar tarafından farklı isimlerle de tanıtılabilir” bilgisini veriyor.

EN ÇOK KULLANILAN KISALTMALAR

Uzmanlar en sık kullanılan kısaltmaların 4 temel başlıkta gruplandırıldığını bunların da yakıt besleme, fren sistemi ve sürüş güvenliği, supap kumanda sistemi ve aktarma organları ile ilgili olduğunu dile getiriyor.

SPI, MPI, PFI, GDI… NEDİR?

Yakıt besleme sisteminde yer alan kısaltmalar hakkında bilgi veren Otomotiv Mühendisi Dr. İhsan Karamangil,

  • “Single Point Injection (SPI ), tek noktadan püskürtme yani yakıtın emme manifoldu üzerine yerleştirilmiş tek bir enjektörle püskürtülmesidir.
  • Multi Point Injection (MPI), çok noktadan püskürtme, yakıtın emme supabının arkasına düşük basınçta 2-3 bar bir enjektörle püskürtülmesidir. Her silindir için ayrı birer enjektör bulunur. Bu sistem, Port Fuel Injection(PFI ) porta yakıt enjeksiyonu olarak da isimlendirilir.
  • Gasoline Direct Injection (GDI ), direkt benzin püskürtme, benzinin yüksek basınçta, 200 bara kadar yanma odası içerisine açılan bir yüksek basınç enjektörü ile püskürtülmesidir. GDI motoru bir nevi dizel motorunu andırır.
  • Common Rail (CR), müşterek hat, dizel motorlarında kullanılan bir sistemdir. HDI, CR-V, cdi, TDCi gibi kısaltmalar da ‘Common Rail’ sistemine işaret etmektedir. Multijet ,Multi Jetronik ise çoklu püskürtme de Common Rail sisteminin aynısıdır” şeklinde konuştu.

Fren sistemi ve sürüş güvenliği ile ilgili kıısaltmalarla ilgili de konuşan Karamangil,

  • “Anti-lock Brake System (ABS), kilitlenmeyi önleyici fren sistemi. Ati-Slip Regulation (ASR), kayma, patinaj düzenleyici, tahrik tekerleklerin patinaj yapmasını engelleyen ve ABS fren sistemi ile entegre çalışan bir sistemdir. ASC, ASC+T, TC ve TCS isimleriyle de bilinir.
  • Electronic Stability Program (ESP), elektronik denge programı, ani manevralarda veya dönüşlerde aracın kayarak, direksiyonun belirlediği yönlendirme ekseninin dışına çıkmasını engelleyen sistemdir diye konuştu.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER