SON DAKİKA

BIST100
117.110
-0,46%
DOLAR
3,9677
0,84%
EURO
4,8965
1,07%
ALTIN
168,16
0,42%

Atatürk Barajı istihdamı artıracak

Atatürk Barajı istihdamı artıracak
Bu haber 04 Ocak 2017 - 16:32 'de eklendi ve 400 kez görüntülendi.

Güneydoğu Anadolu’nun en büyük projesi olan ve “Barajların Efendisi” olarak nitelendirilen Atatürk Barajı’nın sulama kanallarının tamamen bitmesiyle birlikte bölgedeki istihdam katlanacak.

Devlet Su İşleri 15. Bölge Müdürü Oğuz Kasap, Güneydoğu Anadolu’nun en kritik projelerinden birisi olan Atatürk Barajı’nın hala çalışmaları süren sulama kanallarının bitirilmesiyle birlikte bölgede istihdam edilenlerin sayısının 1 milyon 750 bin kişiye çıkarılmasının hedeflendiğini belirtti. Kasap, kapasitesiyle dünyanın ender büyüklükteki barajlarından olan Atatürk Barajı’nın, potansiyeli nedeniyle “Barajların efendisi” olarak adlandırıldığını da söyledi.

3 MİLYON DEKAR ALAN SULANIYOR

Türkiye’nin hububat ihtiyacını büyük bir kesimini karşılayan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki ovalara, yapılan dev sulama kanalları sayesinde su ulaştırıldığını ifade eden Kasap, birçok il ve ilçede sulama kanallarının inşaatının devam ettiğini de belirtti. Barajların Efendisi’nde bölgedeki çiftçilere kurak yıllarda dahi yetebilecek düzeyde su bulunduğunu anlatan Kasap, şu an yaklaşık 3 milyon dekar arazinin Baraj sayesinde sulandığını kaydetti.

Kasap, su seviyesinin yeterli olduğu dönemde çiftçinin etkin sulama imkanı bulduğunda daha da fazla tarımla uğraşmaya başladığını aktardı.

500 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Atatürk Barajı’nın ulaşabileceği bölgelerde sulama kanalı yapımının sürdüğüne dikkat çeken Kasap, “Atatürk Barajımız 9 milyon 320 bin dekar sahayı sulayabilecek şekilde projelendirildi. Bunun içerisinde Harran, Suruç ve Bozova’daki projelerimiz büyük oranda tamamlandı. Birecik ve Mardin ana kanalı üzerindeki diğer sulama projelerimizi de hızlı bir şekilde hayata geçirmeye çalışıyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 3 milyon dönüm sahaya su veriyoruz, bu, yaklaşık 500 bin kişiye istihdam sağlanıyor demektir” diye konuştu.

TERSİNE GÖÇ SAĞLAYACAK

GAP Eylem Planı kapsamında yatırımların büyük bir kararlılıkla sürdüğünü söyleyen Kasap, özellikle önümüzdeki sene Mardin ve ilçelerinin büyük oranda tarımsal sulamaya kavuşacağının müjdesini verdi.

Dünya genelinde geçtiğimiz her gün tarımsal ürünlere talebin arttığını ve buna oranla sektörde daha fazla istihdamın sağlanmasının tahmin edildiğine değinen Kasap, Türkiye’nin de bu kapsamda hazırlık yaptığını belirtti.

Atatürk Barajı’nın sulama kanallarının tamamlanmasıyla bölgedeki istihdamın katlanarak artacağını vurgulayan Kasap, “Proje kapsamında Mardin, Kızıltepe, Derik ve Nusaybin’e kadar sulamalarımız ulaşacak. Bu sulamalarımız tamamlandıktan sonra bu bölgede binlerce kişiye istihdam sağlanmış olacak. Yani bugün Şanlıurfa ve diğer illerden batıya bir göç varsa, bu sulamayla beraber tekrar geriye dönecek diye bekliyoruz. Şu an 500 bin kişiye istihdam sağlanmış durumda, 2019’da bir milyon 750 bin kişi istihdam edilecek” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER