SON DAKİKA

BIST100
94.748
0,00%
DOLAR
5,9096
-0,11%
EURO
6,8632
-0,28%
ALTIN
232,95
-0,22%

AVM otoparklarına yeni düzenleme

AVM otoparklarına yeni düzenleme
Bu haber 30 Aralık 2016 - 10:55 'de eklendi ve 328 kez görüntülendi.

Alışveriş merkezlerindeki (AVM) otoparklara giriş çıkış yapan araçların tespiti için plaka tanıma sistemi kurulacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, “Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan yönetmeliğe göre; AVM’lerde araçla giriş çıkış yapılan açık ve kapalı otopark gibi kontrollü alanların giriş ve çıkışlarına alışveriş merkezi yönetimi tarafından plaka tanıma sistemi kurulacak. Bu sistemden elde edilen bilgiler güvenlik güçleriyle paylaşılacak. İçişleri Bakanlığınca gerekli görüldüğü takdirde otopark girişlerine AVM yönetimi tarafından araç altı görüntüleme sistemi kurulup işletilecek.

AVM’lerdeki ortak alan kullanımlarına ilişkin de yeni düzenleme getirildi. Ortak kullanım alanlarına ilişkin elektrik, su, ısınma, yenileme niteliğinde olmayan bakım-onarım, güvenlik ve temizlik gibi ortak giderler, alışveriş merkezindeki perakende işletmeler ile alışveriş merkezi yönetimi tarafından oy birliğiyle bir gider paylaşım usulü belirlenmemiş olması durumunda perakende işletmelerin satış alanlarının alışveriş merkezinin satış alanına oranı ölçüsünde paylaştırılacak.

İçişleri Bakanlığı tüm düzenlemenin teknik özelliklerini ve veri paylaşımıyla ilgili diğer hususları belirleyecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER