SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

AVM’ler ciddi yabancı turist alıyor

AVM'lerle ilgili konuşan GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun,"AVM bacasız fabrika, ciddi yabancı turist alıyor" dedi.

AVM’ler ciddi yabancı turist alıyor
Bu haber 01 Mayıs 2017 - 11:33 'de eklendi ve 183 kez görüntülendi.

Birçok kesim tarafından eleştirilen AVM’lerle ilgili konuşan GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun,”AVM bacasız fabrika, ciddi yabancı turist alıyor” dedi.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, AVM eleştirilerine cevap verdi. AVM’lerin turizm sektörü için önemli bir çekim gücü yarattığını kaydeden GYODER Başkanı Aziz Torun, “AVM’leri tu kaka yapıyoruz, öyle bir algı yanlış çünkü istihdam sağlıyor. AVM bacasız fabrika, ciddi yabancı turist alıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de 2002’den başlayan, 2005’ten sonra hızlanan ve giderek ivme kazanan bir AVM arzının söz konusu olduğunu belirten Torun, alışveriş merkezleri açısından aslında son yıllarda yeni yatırımların pek olmadığını ama eskiden başlamış projelerin devam ettiğini aktardı. Aziz Torun, yeni açılan ya da açılışı yapılacak 3-5 AVM bulunduğunu ancak bunların yatırımlarının da 4-5 sene evvel başladığını anımsattı.

AVM’LER BELLİ BİR DOLGUNLUĞA ULAŞTI

Projeleri önceden yapılan bu AVM’lerin inşaatında ya da açılışında gecikme yaşandığını dile getiren Aziz Torun, “Baktığınızda bugün ‘Ben arsa alayım da AVM yapayım.’ diyecek bir yatırımcı yok aslında, çünkü belli bir doygunluğa ulaştı ama Anadolu’nun bazı şehirlerinde daha hiç yapılmamış şehirler var. Buralarda yeni AVM olabilir” şeklinde konuştu.

PARAKENDE SEKTÖRÜ ÖNEMLİ BİR DÖVİZ HARCAMA ALANI

Aziz Torun, “AVM’ler turizm sektörünün önemli bir çekim gücü, dünyada da böyle. Dubai aslında bir perakende alışveriş şehridir, bundan turizm sağlar. AVM’leri tu kaka yapıyoruz, öyle bir algı maalesef yanlış çünkü istihdam sağlıyor. AVM bacasız fabrika. Mall Of İstanbul’da 3 bin kişi, perakende mağazalarında çalışıyor, sadece orada çalışan insan sayısı. Dolayısıyla ciddi bir yabancı turist alıyor, döviz harcaması yapılıyor. Döviz getirmek için göbeğimiz çatlıyor. Perakende sektörü de önemli bir döviz harcama alanı” diye konuştu.

Bu işte de ticaretin kurallarının geçerli olduğunu ifade eden Aziz Torun, sözlerini şeyle tamamladı: “Bu, ticari bir şeydir. Hani ekonomide ‘iyi para kötü parayı kovar.’ Eğer yanlış projeyse zaten konsept değiştiriyor, kapanıyor, yeni açılıyor. Dolayısıyla ‘Ne olacak bu kadar çok AVM?’ gibi dışarıdan ahkam kesmek bana göre yanlış bir şey. Başka bir ticari sektörde yok, yani ‘Ne olacak bu kadar tekstil fabrikası ya da boyahane?’ kimse demiyor, AVM’yi görüyor, AVM konuşuyor. Perakendeciler biraz belki hırs gösterip çok açmış olabilirler AVM, bu da perakendecinin yaptığı yanlışlardır”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER