SON DAKİKA

BIST100
98.455
1,69%
DOLAR
5,3241
-0,23%
EURO
6,0579
-0,56%
ALTIN
219,32
-1,05%

Avrasya Tüneli ile ilgili 7 önemli detay

Avrupa ve Asya kıtalarını kara yolu ile 4. kez bir birine bağlayacak olan Avrasya Tüneli projesiyle ilgili bilinmesi gereken 7 şey:

Avrasya Tüneli ile ilgili 7 önemli detay
Bu haber 20 Aralık 2016 - 16:45 'de eklendi ve 564 kez görüntülendi.

Avrasya Tüneli bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve  Başbakan Binali Yıldırım’ın  katılımıyla açıldı. İşte Avrupa ve Asya kıtalarını kara yolu ile 4. kez bir birine bağlayacak olan Avrasya Tüneli projesiyle ilgili bilinmesi gereken 7 şey:

1 – Avrasya Tüneli nereden geçecek?

Bugün açılışı gerçekleşen Avrasya Tüneli, Avrupa yakasında Yenikapı, Ahırkapı, İstanbul Boğaz’ın altı ve Harem güzergahını izleyecek. Avrasya Tüneli Anadolu yakasında D-100 karayoluna katılacak.

2 – Avrasya Tünelinden geçiş kaç TL olacak?

Avrasya Tüneli geçiş ücreti otomobiller için 4 dolar+KDV, Minibüsler ve otobüsler için ücret 6 dolar+KDV şeklinde olacak.

3- Avrasya Tüneli ne zaman kullanılabilecek?

Bugün devlet protokolü ile açılan Avrasya Tüneli, yarından itibaren halkın kullanımına sunulacak. Avrasya Tüneli 30 Ocak’a kadar 07.00 ile 21.00 saatleri arasında kullanılabilecek.

4 – Avrasya Tüneli ne kadara mal oldu?

2011 yılında temeli atılan İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi projesi (Avrasya Tüneli), Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım (ATAŞ) şirketi tarafından yapıldı. Avrasya Tüneli’nin 1.3 milyar dolara mal olduğu kaydedildi. Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım, tüneli 24 yıl 5 ay işletecek ve daha sonra Avrasya tünelini kamuya devredecek. Günde tek yön 35 bin araç garantisi verilen Avrasya Tüneli projesinde eksik kalan araç farkını devlet ödeyecek.

5 – Avrasya Tüneli Proje güzergâh nasıl seçildi?

Avrasya Tüneli projesi güzergâhı belirlenme süreci şu şekilde gerçekleşti: İstanbul Üniversitesi tarafından 1997 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına hazırlanan Ulaşım Master Plan Çalışması bulgularına dayanılarak, 2003 yılında yeni Boğaz geçişi için ön fizibilite çalışması yapıldı. Buna göre, yeni bir köprü inşasının önemli çevresel zorlukların yanı sıra planlama ve tasarım güçlüklerine yol açacağı sonucuna varılarak bir karayolu tüneli yapılması tavsiye edildi. 2005 yılında ise tünel geçişinin güzergâh seçeneklerini inceleyen bir fizibilite çalışması gerçekleştirildi.”

Bu fizibilite çalışmasının ardından bugünkü güzergâh, şu üç ana nedenden dolayı tercih edildi:

  • Mevcut iki köprü ile bağlantılı olarak tünelin konumunun Boğaz geçişlerinde sağladığı eşit dağılım;
  • Tünel uzunluğunun kısa olması sonucunda en düşük yatırım maliyeti;
  • İnşaat şantiyelerinin ve işletme tesislerinin (gişeler, işletme binası) kurulması için yeterli alanın mevcut olması.

6 – Tüneli hangi araçlar kullanabilecek?

Avrasya Tüneli, otomobiller, minibüsler gibi hafif araçların kullanımına izin verilecek şekilde tasarlandı. Kamyon, TIR gibi ağır taşıtlar, motorsiklet, bisiklet gibi 2 tekerlekli araçlar ve yayalar bu projeden yararlanamayacak.

7 – Avrasya Tüneli depreme dayanıklı mı?

Avrasya Tüneli’nin 9 şiddetindeki bir depreme dayanıklı olacak şekilde tasarlandı. Olası 9 şiddetinde bir depremde bile hasar görmemesini temin etmekte.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER