SON DAKİKA

BIST100
93.699
0,94%
DOLAR
5,3023
-0,72%
EURO
6,0539
-0,59%
ALTIN
212,60
-0,01%

Avrupa Parlamentosu’ndan şok Türkiye kararı

Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını talep eden tavsiye niteliğindeki kararı kabul ettiğini açıkladı.

Avrupa Parlamentosu’ndan şok Türkiye kararı
Bu haber 06 Temmuz 2017 - 14:40 'de eklendi ve 109 kez görüntülendi.

Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını talep eden tavsiye niteliğindeki kararı kabul ettiğini açıkladı.

Avrupa Parlamentosu (AP), Fransa’nın Strazburg kentinde toplandı. Strazburg’ta gerçekleştirilen AP Genel Kurulu’nda Türkiye karar tasarısı oylamaya sunuldu. 638 üyenin katıldığı oylamada sembolik nitelikteki karar 64’e karşı 477 oy ile kabul edildi, 97 parlamenter ise çekimser kaldı. Kararda Türkiye’de 16 Nisan’da anayasa değişikliği için yapılan halk oylamasının sonuçlarına atıfta bulunularak, anayasa değişikliği paketinin mevcut haliyle yürürlüğe girmesi halinde Türkiye ile üyelik müzakerelerinin resmen askıya alınması için AB üyesi ülkeler ve AB Komisyonuna çağrı yapılıyor.

KARAR BAĞLAYICI NİTELİK TAŞIMIYOR

Karar bağlayıcı nitelik taşımazken, ülkelere ve AB Komisyonuna, Türkiye ile ortak çıkarların gözetileceği samimi ve açık bir ilişki biçimi benimsenmesi öneriliyor. Ticaret, enerji, ekonomi, göç ve terörle mücadele gibi ortak çıkar alanlarında “kuvvetli iş birliği” kurulması çağrısı dile getiriliyor.

DARBE KINANIYOR, DARBE ZANLILARINI ÜLKESİNE KABUL EDENLERE TEŞEKKÜR EDİYOR

Raporda FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin kınandığı ve AP’nin Türk halkının yanında olduğu belirtiliyor. Hemen ardından ise Türkiye’den AB ülkelerine kaçan FETÖ üyeleri kastedilerek, sığınma izni veren ülkelere teşekkür ifadesi kullanılıyor.

PKK’YA KINAMA VE SİLAH BIRAKMA ÇAĞRISI

Terör örgütü PKK kınanırken, terör örgütüne silah bırakma çağrısı yapılan kararda, AB terör örgütleri listesinde olduğu hatırlatılıyor ve silah bırakma çağrısında bulunuluyor. Karar metninde ayrıca AB ülkelerinden, terör örgütü olarak kabul edilen örgütlere ait işaret ve sembollerin yasaklanması konusunda hukuki düzenlemeleri yapmaları çağrısında bulunuluyor.

NÜKLEER SANTREL DURDURULSUN

Avrupa Parlamentosu, kararında Akkuyu Nükleer Santrali projesinden vazgeçilmesi isteğinde de bulunuyor. AP kararında Japon-Fransız ortaklığıyla yürütülen Sinop nükleer santrali ile ilgili bir değerlendirmede bulunulmazken, Rusya’ya iş birliği ile yürütülen Akkuyu projesinin durdurulma çağrısı yapıyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER