SON DAKİKA

BIST100
89.581
-0,42%
DOLAR
5,3808
0,17%
EURO
6,1085
0,18%
ALTIN
215,35
0,05%

Ayasofya Cami mi olmalı, müze olarak mı kalmalı?

Murat Bardakçı, canlı yayında Ayasofya Cami mi olmalı, müze olarak mı kalmalı? tartışmaları yeni bir boyut getirdi. Ayasofya'nın İstanbul'un fethini simgelediğini belirten Murat Bardakçı, "Ayasofya da bir kılıç hakkıdır... Ayasofya cami dışında kullanılamaz, cami olmalı" dedi.

Ayasofya Cami mi olmalı, müze olarak mı kalmalı?
Bu haber 03 Temmuz 2017 - 13:22 'de eklendi ve 1.095 kez görüntülendi.

Murat Bardakçı, canlı yayında Ayasofya Cami mi olmalı, müze olarak mı kalmalı? tartışmaları yeni bir boyut getirdi. Ayasofya’nın İstanbul’un fethini simgelediğini belirten Murat Bardakçı, “Ayasofya da bir kılıç hakkıdır… Ayasofya cami dışında kullanılamaz, cami olmalı” dedi.

Ayasofya üzerinde yapılan ‘Cami mi olmalı müze olarak mı kalmalı’ tartışmaları devam ederken Murat Bardakçı’dan bir çıkış daha geldi.

Tarihçi/gazeteci Murat Bardakçı, CNN Türk’te Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı. Ayasofya’nın cami olarak kullanılması gerektiğini belirten Murat Bardakçı, Ayasofya’nın acil olarak müze sınıfından çıkarılıp cami olarak kullanılmaya başlanması gerektiğini belirtti. Ayasofya’nın İstanbul’un fethini sembolü olduğunu kaydeden Murat Bardakçı “Kılıç hakkı diye bir şey vardır” açıklamasında bulundu.

Hakan Çelik’in “80 bin cami var, yetmiyor mu?” sorusuna Murat Bardakçı şu şekilde cevap verdi: “Sayıyla adetle sembolü karıştırmayın. İslamiyet’te kılıç hakkı diye bir şey vardır. Ayasofya da bir kılıç hakkıdır. 80 bin cami var diyorsunuz. Hangisi İstanbul’un fethinin sembolü, göstersenize bana. Sen de eskiden böyle gazeteci değildin. İstanbul’un fethini simgeleyen başka bir cami yoktur, cami dışında kullanılamaz, cami olmalı. Birilerine niye batıyor Ayasofya’nın cami olması çünkü fetih sembolüdür” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER