SON DAKİKA

BIST100
98.991
0,00%
DOLAR
5,5955
0,23%
EURO
6,4457
0,32%
ALTIN
219,65
-1,95%

Azerbaycan’la ticaret hacmi 10 milyar dolara çıkacak

Azerbaycan ile milli para üzerinden ticaretin yapılabilmesi için çalışmalar başladı.

Azerbaycan’la ticaret hacmi 10 milyar dolara çıkacak
Bu haber 21 Aralık 2016 - 16:44 'de eklendi ve 307 kez görüntülendi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Azerbaycan ile Türkiye arasında milli parayla ticaret için çalışma başlattıklarını belirtirken, iki ülke arasındaki ticaret hacminin de 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini duyurdu.

Türk Konseyi Ekonomi Bakanları 6’ncı Toplantısı’na katılmak üzere Bakü’ye geleğn Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin son dönemdeki politikasının milli para ile ticaret olduğunu hatırlatarak, sadece Azerbaycan ile değil, Kore’den-Japonya’ya, Çin’den Rusya’ya kadar milli para ile ticaret yapılacağını kaydetti. Türkiye olarak dış ticaret hacminin yüzde 10’unu milli para ile yapma konusunda hedef koyduklarını hatırlatan Bakan Zeybekci, “Türkiye olarak dış ticaret hacmimizin yüzde 10’unu kendi milli paramızla yapma konusunda hedef koyduk. Bu, finans güvenliğimiz açısından son derece önemli. 2016 yılını sıfır kayıpla kapatacağız. 2017’de tekrar ihracatımız artacak. Çünkü ihracat destek programları başlattık” ifadelerini kullandı.

TÜRK KONSEYİ ÜLKELERLE TİCARETİMİZ İLK 10’DA DEĞİL

Konuşmasında Türkiye’nin, dünyanın 16. Avrupa’nın ise 6. büyük ekonomisine sahip olduğunun altını çizen Bakan Zeybekci, “Fakat Türk Konseyi ülkelerine baktığımızda ortalama ticaret hacmimiz ilk 10’da bile değil. Birbirimizin ticaret hacminde ilk 10’da yokuz” dedi.

Türk konseyinde 110 milyon nüfus olduğunu vurgulayan Zeybekci, şöyle konuştu: “Toplam ticaretimize baktığımızda ise 5 milyar dolar bile değil. Türkiye olarak 430 milyar dolar dış ticaret hacmine sahibiz ama Türk Keneşi ülkeleri ile ticaret hacminin ise bunun sadece yüzde 1’ini oluşturmakta. Burada son derece önemli bir boşluk var. Dünya ekonomisinin ağırlık merkezi her 10 yılda bir doğuya kayıyor. Şimdi ekonomik ağırlık merkezi Akdeniz’in doğusuna kaydı. Türkiye ve çevresiyle beraber bizler enerji ve doğal kaynaklara sahip ülkeleriz. Avrupa en büyük enerji talep merkezlerinde birisi. Türk dünyası da en büyük enerji ve ham madde üreticilerinden birisi. Üreticilerle talep edenlerin buluşma noktası olma imkanı mevcut. Ticari İpekyolu, Türk Keneşi ülkeleri olmadan olmaz. Dünyada ekonominin durgunlaştığı günler yaşıyoruz. Yakın gelecekte çok farklı gelişmeler olacak. Dünya ticareti önümüzdeki yıllarda dünya büyümesini aşağı doğru çekmeye çalışacak. Bundan hep beraber etkileneceğiz. Ticaretimizi artırabildiğimiz oranda ekonomik büyümemizi artırabiliriz”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER