SON DAKİKA

BIST100
93.003
0,00%
DOLAR
4,8208
0,31%
EURO
5,6187
0,27%
ALTIN
189,25
0,01%

Bahçeli: Bir danışman kalkıyor, eyalet sisteminden bahsediyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Erdoğan'ın 'eyalet sistemi getireceğiz' diyen danışmanı olduğu belirterek, "Cumhurbaşkanı da buna susuyor" dedi.

Bahçeli: Bir danışman kalkıyor, eyalet sisteminden bahsediyor
Bu haber 14 Nisan 2017 - 10:01 'de eklendi ve 206 kez görüntülendi.

Bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘eyalet sistemi getireceğiz’ diyen danışmanı olduğu belirterek, “Cumhurbaşkanı da buna susuyor” dedi.

Anayasa değişikliğine ilişkin konuşan Devlet Bahçeli, “Başkan olacak kişi beş artı beş yıl iki dönem görev yapacak ama isterse Meclis, tekrar seçime gitme kararı alabilir ve dokuzuncu yılda diyebilir ki ‘Bir üçüncü dönem daha görev yapsın’. Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuldu?” denilmesi üzerine Bahçeli, “Böyle bir şeye gerek yok. Bunları söyleyen insanlar kendileri inanıyorlar mı acaba? O soruyu sormak lazım” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı danışmanlarından ‘eyalet sisteminin getirileceği’ yönünde açıklamalar geldiğine değinen Bahçeli, “Zaten beni en fazla düşündüren konu şudur, bunu yanlış anlaşılmalara da vesile olarak söylemiyorum, herhangi bir partinin iç meselesine karışmak için söylemiyorum, Sayın Cumhurbaşkanı’nın takip ettiği politika açısından söylemiyorum. Ortada bir gerçek var. Sayın Başbakan Binali Yıldırım Bey, Türkiye’de ulaşmadığı yer kalmadı, gece gündüz. Sayın Cumhurbaşkanı toplu açılışlar sebebiyle ulaşmadığı yer kalmadı. İlgili bakanların dolaşmadığı yer kalmadı. Hepsi ne için dolaşıyorlar, aynı zamanda bir Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kabulü açısından düşüncelerini halkla paylaşıyorlar. Şimdi bir danışman kalkıyor, bir eyalet sisteminden bahsediyor. Öyle bir açıklamayı yapan insanlar ya Adalet ve Kalkınma Partisinin hedefini sabote ediyorlar veyahut da bir iç pazarlıkla görevlendirilmiş konuşmacılar mı bunlar? Bunları zaman gösterecek. Şimdi ‘Eyalet sistemini getireceğiz’ diye bir danışman, Cumhurbaşkanı danışmanı olarak söylüyor ve Cumhurbaşkanı da buna ses çıkartmıyor, kabulleniyor ise o zaman iki gün içerisinde eyalet sistemine karşı olan, üniter yapıda düşüncesi olan ülkücülerin kararı ne olabilir? Bunları düşünmek lazım” şeklinde konuştu.

BENİM İLETMEME DE SAKLAMAYA DA GEREK YOK

Eyalet sisteminin getirileceği yönündeki söylemleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’la konuşup konuşmadığı şeklindeki bir soru üzerine Bahçeli, “Hayır, bunu saklamanın bir manası yok, benim iletmeme gerek de yok. Her şeyi yakınen takip eden bir Cumhurbaşkanı, bir Başbakan. Geçmişte Kayseri’de bir belediye başkanlığı yapmış başka bir özelliği olmayan bir kişinin danışman olarak Türkiye’yi sabote edebilecek cümleleri kullanmasını anlamakta ben zorlanıyorum ve kabul de etmiyorum. Öyle danışman olmaz, o zaman Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın, Adalet ve Kalkınma Partisinin emeğine, diğer siyasi partilerin emeğine ve MHP’nin kararını sabote eden bir insan konumundadır. Benim danışmanım olmuş olsa o saatte görevden alırdım” cevabını verdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER