SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Bakan Müezzinoğlu’ndan ‘alkol zammı’ açıklaması

Bakan Müezzinoğlu’ndan ‘alkol zammı’ açıklaması
Bu haber 26 Aralık 2016 - 17:05 'de eklendi ve 269 kez görüntülendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, alkol zammına yönelik sorulara cevap verdi. Müezzinoğlu, “Rahmetli İnönü döneminde tütüne zam yapılıyor, sigaraya. Tepkiler gelince o da diyor ki ‘parası olup içenin parasından, içmeyenin sağlığından yararlanacağız.’ Biz de şimdi içenin parasından, içmeyenin de sağlığından yararlanacak bir yolculuk yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

AHİLİK FONU

İşadamları ile katıldığı bir toplantıda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yakında bir ahilik esnaf fonu kurulacağını belirterek, “Bir ahilik esnaf fonu kuruyoruz. İnşallah yarın Bakanlar Kurulu’na sunumunu yapacağız. Zora düşen, işyerini kapatmak zorunda kalan küçük esnafımız ve Bağ Kur’lumuz esnafımızla ilgili onların da aynı işsizlik fonu olduğu gibi bir esnaf fonu olacak. Adını da ‘Ahilik fonu’ olarak değerlendiriyoruz. Henüz daha kamuoyu ile paylaşmadık. Yarın Bakanlar kurulunda sunumuna yapacağız, daha sonra son şeklini alınca da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soracağız. İnşallah 2017’nin ilk esnafla ilgili düzenlerden biri de bu olmuş olacak” şeklinde konuştu.

ALKOL ZAMMINA TARİHTEN ÖRNEK

Bakan Müezzinoğlu, alkol zammına yönelik de bir soru üzerine dün İsmet İnönü’nün 43’üncü ölüm yıldönümü olduğunu anımsatarak, “Sayın rahmetli İnönü döneminde tütüne zam yapılıyor, sigaraya. Kamuoyundan da tepki geliyor ‘Paşam millet zaten fakir fukara, zor bulduğu bir sigara var, ona da zam yapıyorsunuz’ diyorlar. O da diyor ki ‘parası olanın içenin parasından, içmeyenin sağlığından yararlanacağız.’ Biz de şimdi içenin parasından, içmeyenin de sağlığından yararlanacak bir yolculuk yapıyoruz” karşılığını verdi.

BENİM LAİKLİK ANLAYIŞIM BU

Bakan Müezzinoğlu, bir gazetecinin ‘yemek veriyorsunuz ama rakı yok. Bu nasıl laiklik?’ ifadeleri üzerine de “Hekimlikte alkolün faydalı olduğuna dair tek bir bilimsel çalışma yok. Tam aksine alkolün sağlığa zararları olduğu bilinen bir gerçek. Hekim olarak alkole karşıyım. Laikliğe gelince bu yemeği ben veriyorum, ne ikram edeceğime ben karar veririm. Yarın akşam sen yemek verirsen, orada da ne ikram edeceğine sen karar verirsin. Benim de laiklik anlayışım budur” cevabını verdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER