SON DAKİKA

BIST100
91.801
-0,46%
DOLAR
5,3628
0,68%
EURO
6,0730
0,34%
ALTIN
214,35
0,60%

Bakan Ömer Çelik, AB’nin tekliflerini eleştirdi

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB'nin teklifinin sağlıklı olmadığını söyledi.

Bakan Ömer Çelik, AB’nin tekliflerini eleştirdi
Bu haber 06 Temmuz 2017 - 11:09 'de eklendi ve 127 kez görüntülendi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB’nin teklifinin sağlıklı olmadığını söyledi.

Avrupa Parlamentosu’nun oylayacağı Türkiye raporu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Ömer Çelik, “AB ile katılım müzakereleri olmasın, onun yerine ‘terör, göç ya da diğer alanlarda güçlü bir iş birliği’ şeklindeki teklifler, sağlıklı teklifler değil” şeklinde konuştu.

Ömer Çelik, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ile AB Bakanlığındaki görüşmesinden önce gazetecilere değerlendirmede bulundu. Avrupa Parlamentosunda bugün oylanacak Türkiye raporunda müzakerelerin askıya alınması çağrısı yapılacağı haberlerini, ayrıca üyelik müzakereleri yerine güçlü iş birliği çağrılarını nasıl değerlendirdiği sorularını cevaplayan Çelik, “Katılım müzakerelerinin dışında herhangi bir teklif yürütülen ilişkinin doğasına aykırıdır” dedi.

Bakan Çelik bu çağrının yıllar önce ilk olarak Avrupa projesine de karşı olan aşırı sağ kesimler tarafından dillendirildiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: “Bunlar esasen Avrupa değerlerine de karşı kesimler. Sonra zaman içinde bunun maalesef bazı ana siyasi akımlara da sirayet ettiğini gördük. Şöyle bir şey söz konusu değil: ‘Türkiye ile AB arasında katılım müzakereleri olmasın, onun yerine terör, göç ya da diğer alanlarda güçlü bir iş birliği’ şeklindeki tekliflerin hepsini elimizin tersiyle itiyoruz. Bu tekliflere kapı açanlar esasında birilerinin Avrupa projesini baltalamasına da kapı açıyorlar. Bunlar sağlıklı teklifler değil. Bir gün Türkiye ya da 28 AB ülkesi böyle bir karar vermeye yaklaşırsa o başka bir meseledir. Ama bugün böyle bir karar verilmemişken ilişkinin doğasını buraya çevirmek, aramızdaki ilişkiyi buraya kodlamaya çalışmak Avrupa projesini sabote etmeye çalışanlara fırsat verir ve çok büyük bir yanlış olur”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER