SON DAKİKA

BIST100
90.529
-0,94%
DOLAR
5,3735
0,69%
EURO
6,0784
0,03%
ALTIN
213,68
0,17%

Bakan Tüfenkci’den fiyat müjdesi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gıda fiyatlarını stabil hale getireceklerini söyledi.

Bakan Tüfenkci’den fiyat müjdesi
Bu haber 15 Mayıs 2017 - 14:13 'de eklendi ve 143 kez görüntülendi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gıda fiyatlarını stabil hale getireceklerini söyledi.

Artan ve değişkenlik gösteren gıda fiyatları konusunda değerlendirmede bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, hükümet olarak gıda fiyatlarındaki oynaklığı ortadan kaldırmaya yönelik yoğun çalışma içerisine girdiklerini dile getirdi.

Bülent Tüfenkci, bu çalışmalar kapsamında gıda komisyonunun Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında toplanacağını keydederek, gerek bakanlığının gerekse komitedeki bakanlıkların toplantıda önerilerini tartışarak, son noktayı koyup, uygulamaya geçeceklerini aktardı.

VERGİLENDİRME SİSTEMİNDE SIKINTLAR VARSA TARTIŞILIR

Gıda fiyatlarındaki değişkenliğe dikkat çeken Bakan Tüfenkci, “Gıda fiyatlarına etki eden unsurların başında mevsimsel etkiler, arz-talep dengesi geliyor. Biz bunu stabil hale getirmek açısından gerek üretim bölgelerinin planlaması gerek belirlenen havzalarda piyasaya uygun ürünlerin üretilmesi noktasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, bunun ticarileştirilmesi noktasında Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın birlikte çalışmaları var. Yine bu aşırı stoklamadan dolayı fiyat oynaklığı oluşuyor ve fiyat artıyorsa bununla ilgili Ekonomi Bakanlığının ithalat tedbirleri de dahil olmak üzere birtakım tedbirlerin alınması gibi konuları tartışacağız. Maliye Bakanlığımız özellikle sebze ve meyve ticaretindeki eğer vergilendirme sisteminden dolayı birtakım sıkıntılar oluşuyorsa bununla ilgili önerilerin tartışılacağı geniş çaplı bir gıda komitesi toplantısı olacak. Merkez Bankamızın tespitleri ve sunumları olacak. Netice itibarıyla özellikle ticarileştirme noktasında üretici birliklerinin desteklenmesinden ve piyasada güçlü oyuncu olunmasına kadar birtakım tedbirlerimiz var” ifadelerini kullandı.

KAYIT DIŞILARI ÖNLEMEYE YÖNELİK ADIMLAR ATILACAK

Bakan Tüfenkci, ürünlerdeki zaiyatı önleme noktasında daha önce aldıkları bir dizi tedbirleri hayata geçireceklerini belirterek, sebze-meyve fiyatlarındaki kayıt dışılığı önlemeye yönelik adımlar atacaklarını kaydetti.

YOL KONTROLLERİ BAŞLAYACAK

Bu kapsamda belirledikleri 43 noktada yol kontrollerini hayata geçireceklerini anlatan, “Yine önerilerimizden biri hal içi yapılan ticareti daha fazla teşvik etmek. Hal dışı özellikle kayıp kaçağın olduğu alanlarda birtakım tedbirler alarak bunu önlemeye yönelik önerilerimiz var. En önemlisi de pazar yerlerini teşvik ederek daha modern hale getirmek istiyoruz. Yine perakende ayağında özellikle bu zincir içerisindeki maliyet oluşturan unsurları azaltma adına önerilerimizi sıralayacağız ve en azından sebze ve meyve fiyatlarındaki oynaklığı stabil hale getirmeye çalışacağız” şeklinde konuştu.

DOMATESTEKİ FİYAT ARTIŞI GEÇİCİ

Bu arada Bakan Bülent Tüfenkci, domates fiyatlarındaki artışın ise geçici olduğunu söyledi. Domates fiyatlarındaki artışa işaret eden Tüfenkci, sözlerini şöyle tamamladı: “Domates fiyatlarının geçici olarak yükseldiğini düşünüyoruz. Yeterli ekim olmamasında tutun da domates ihracatının yüzde 40 gibi bir artış olması… Şu anda piyasalarda domates fiyatlarının geçen haftaya göre düştüğünü görüyoruz. Domates örnek bir ürün yoksa bütün piyasayı etkileyebilecek bir ürün değil. Biz domates gibi, bu yarın öbür gün biber, patlıcan, salatalık olabilir, bütün sebze ve meyvelerde aşırı oynaklığı önlemeye yönelik neler yapabiliriz, çalışmamız ve çabalarımız bu. Yoksa piyasaya müdahale etme veya piyasayı devletleştirme gibi bir öngörümüz yok”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER