SON DAKİKA

BIST100
101.138
-0,74%
DOLAR
4,7092
2,92%
EURO
5,5360
3,43%
ALTIN
197,57
3,92%

Bakan Zeybekçi: ‘Dünyanın Bir Numarası Olacağız’

Bakan Zeybekçi, “Kredi derecelendirme kuruluşları, aylardır her açıklamalarını düzeltmek zorunda kalıyor, bugün bir daha söylüyorum, Aralık ayında büyüme oranında dünyanın bir numarası olacağız” dedi.

Bakan Zeybekçi: ‘Dünyanın Bir Numarası Olacağız’
Bu haber 26 Kasım 2017 - 0:09 'de eklendi ve 24 kez görüntülendi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ak Parti Denizli Bozkurt ilçe 6. Olağan kongresine konuştu. Bakan Zeybekçi, “Kredi derecelendirme kuruluşları, aylardır her açıklamalarını düzeltmek zorunda kalıyor, bugün bir daha söylüyorum, Aralık ayında büyüme oranında dünyanın bir numarası olacağız” dedi.
Bakan Zeybekçi kredi değerlendirme kuruluşlarının bugüne kadar yaptıkları tahminlerin hiçbirinin birbirini tutmadığını söyleyerek, “Bizlere ‘kriz oluştururuz’ diyorlar, toplu gelsin diyoruz. Dünyanın 13’üncü büyük ekonomisi, Avrupa’nın 5’inci büyük ekonomisi Türkiye, bunu ben demiyorum. IMF diyor. Türkiye olarak ben söylemiyorum. Bakın yılbaşında çıktılar yola, 7 tane dünya ülkesi, OCED’si, Dünya Bankası, IMF’si, S’tandart Purs’su Türkiye’nin büyümesi yüzde 2,5 dediler. Birisi çıktı yüzde 2.7 dedi. Sonra bunlar yazın ortasına geldiler, ‘Türkiye herhalde daha da büyüyecek, bunu yükselttirelim’. Sonbahara geldiler, Eylül’ün sonuna geldiler baktılar Türkiye gidiyor, biraz daha yükselttiler. Yıl sonuna doğru geldiler baktılar tutturamıyorlar, yine yükselttiler. Bakın Kasımın sonuna geliyoruz, yine tutturamadılar. Bakın Aralık’ın başında yine yükseltecekler. Türkiye’yi yakalayamayacaklar. Türkiye’nin büyüme rakamlarını tahmin dahi edemeyecekler. 11 Aralık günü kulağınız televizyonlarda olsun. Türkiye’nin büyüme rakamları açıklanacak. Size burada söylüyorum, Türkiye dünya birincisi olacak” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Başı Dik, Anlı Açık
Bakan Zeybekçi konuşmasında ekonomi gündeminden bahsederek,“Türkiye Cumhuriyeti Bakanı olarak, İsviçre, Norveç İzlanda devletleriyle, kuruluşlarıyla en geniş kapsamlı serbest ticaret anlaşmasını imzaladık. Bu akşam Tahran’a gideceğim. Tahran’da Türkiye, İran, Katar ortak bir ticaret anlaşması, artı Katar’da da en geniş kapsamlı serbest ticaret anlaşması imzalayacağız. Azerbaycan, Özbekistan, Rusya, döndük Avrupa Birliği ile ta ki, Meksika, Venezuela, Singapur’a kadar Türkiye gittiği her yerde Allah’ın izniyle başı dik anlı açık, istediği her şeyi alıyor. Çünkü artık bu milletin evlatları var, bu milletin adamları var” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER