SON DAKİKA

BIST100
90.717
0,74%
DOLAR
5,3671
0,32%
EURO
6,1197
0,55%
ALTIN
214,41
0,04%

Bakan Zeybekci: OHAL kalkmalı

OHAL ile ilgili konuşan Bakan Zeybekci, gerekçeler ortadan kalktığında Türkiye'nin derhal OHAL'den çıkması gerektiğini söyledi.

Bakan Zeybekci: OHAL kalkmalı
Bu haber 24 Mayıs 2017 - 9:33 'de eklendi ve 186 kez görüntülendi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gerekçeler ortadan kalktığında Türkiye’nin derhal OHAL’den çıkması gerektiğini savundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde (TOBB) 73. Genel Kurul kapsamında düzenlenen “Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Takdim Töreni”ne katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, siyasetin en güvenilen kurum olması gerektiğini belirterek, “Siyasetçi bilmediği şeyleri konuşmamalı, bilmiyorum diyebilmeli. Yoksa, sözlerini hiçbir tabana, bilimsel gerçeğe, realiteye dayandırmadan konuştunuz mu, birisi gelir size der ki üstadın sözüyle, ‘Suskunluğumuz acizliğimizden değildir, her söze verilecek bir cevabımız vardır ama önce lafa bakarız laf mı diye, sonra bir de adama bakarız adam mı diye” şeklinde konuştu.

KILIÇDAROĞLU’NA CEVAP

Nihat Zeybekci, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözlerine ilişkin de “Osmanlı ile ilgili birkaç önemli bilgiyi de düzeltmek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti 15. değil 16. Türk devletidir. Bu devlet, tarihi boyunca asla ve asla esareti olmayan bir millettir. Bu millet gerektiğinde devlet kurmayı da dünyaya öğreten bir millettir… Çıktı burada sizlerin huzurunda, ‘Osmanlı’da darphane yoktu’ dedi. Osmanlı, ilk darphanesini 1467’de kurdu. Osmanlı’nın her zaman darphanesi vardı, ilk resmi darphanesi 1467’de ama Türk devletlerinin tamamen kendi paralarını basarak geldiler” diye konuştu.

FAİZLERi İNDİRECEĞİZ

Organize sanayi bölgelerinde hükümetin başlattığı teşvik sistemiyle meslek okulları kurulduğunu hatırlatan Nihat Zeybekci, şimdi yüksekokulların da organize sanayi bünyelerine devredilmesi için çalıştıklarını ve en kısa sürede bunu da gerçekleştireceklerini söyledi.

18 TEMMUZ SABAHI TÜRKİYE BİR DESTAN DAHA YAZDI

Nihat Zeybekci, 15 Temmuz sonrası ekonomik durumu ve davranışları anlattı. Türkiye’ye 2002 yılından bugüne kadar gelen doğrudan yabancı sermaye girişinin 191 milyar dolar olduğuna vurgulayan Zeybekci, şöyle devam etti: “Dünyanın hiçbir ülkesinin başına gelmemiş felaketlerin yaşandığı 2016’da bu ülkeye, yarısından fazlası 15 Temmuz’dan sonra olmak üzere gelen doğrudan yabancı sermaye girişi 13 milyar dolar. 2017’nin ilk 4 ayının rakamını söylüyorum, 2016’nın 15 Temmuz’dan önceki ilk 4 ayına baktığımız zaman yüzde 20 daha fazla. 15 Temmuz bu milletin dünya demokrasi tarihine geçecek bir demokrasi destanıdır. Bu destanı yazan da sizsiniz. 15 Temmuz’da, bu milletin yaklaşık olarak 25 milyon çalışanın olduğu özel sektörümüz, o gece vardiyalarını değiştirdi. 18 Temmuz sabahı Türkiye bir destan daha yazdı. Birileri faizler yüzde 30-40 olur, dolar 10-12 lira olur diye cumartesi günü öğleden sonra felaket tellallığına başladı. 18 Temmuz Pazartesi günü sabah saat 08.30’da, Türkiye’nin ekonomik sisteminin çarkları sizin sayenizde tıkır tıkır işliyordu. Bankacılık sistemi dünyanın tüm bankalarıyla entegre şekilde işlemlerini yapıyordu, transferlerini alıyordu”

Faizleri indirebilecekleri kadar düşüreceklerini anlatan Zeybekci, “Allah’ın izniyle, faizleri yüzde 1-2’lere varana kadar indireceğiz. Dünyanın en iddialı teşvik sistemi şu anda Türkiye’de uygulanıyor” dedi.

Geçen yıl tüm yaşananlara ve 15 Temmuz’a rağmen Türkiye’nin yüzde 2,9 büyüdüğünü anımsatan Zeybekci, şu ifadeleri kullandı: “Dünyanın toplam ihracatı yüzde 3 civarında eksi iken, Türkiye’de ihracat hemen hemen sıfır noktasında çıktı. AB’nin hemen hemen 25 ülkesinden daha iyi bir bütçe açığını kapattık 2016’da yüzde 1,1. Cari açık yüzde 11’lerden, yüzde 3’ler seviyesine geldi 2016 sonu itibarıyla. Türkiye birinci çeyrekte 2017’de yüzde 4’ler seviyesinde büyüdü ve ihracat yüzde 1,5’un üzerinde büyümeye destek verecek başlattığımız ihracat seferberliğiyle. Türkiye 2017 yılında ihracatta 155 milyar doların üzerine çıkacak, ortalama olarak yüzde 10’luk büyüme şu anda yaşadığımız dünyadaki durgunluğa ve başımıza gelen her türlü felakete rağmen”

OHAL HAKKINDA

Bakan Nihat Zeybekci, OHAL’e ilişkin de “OHAL’i gerektiren gerekçeler ortadan kalktığında Türkiye derhal OHAL’den çıkmalı; her yerde söylüyoruz bunu. Cumhurbaşkanımız Erdoğan da Başbakanımız Yıldırım da AK Parti de MHP de böyle söylüyor, akıl böyle söylüyor. Soruyorum size, şu anda OHAL’i gerektiren haller ortadan kalktı mı? Geçen hafta Cumhurbaşkanımız ile ABD’deydik. Cumhurbaşkanımız oraya vardığı gün, Washington Post gazetesinde teröristbaşı sapkın Fetullah Gülen köşe yazısı yazıyor. Bırakın bölücü terör örgütünü, diğerlerini, Türkiye’nin güneyindeki problemleri, farkında değiliz belki inanın bu 15 Temmuz darbe girişimi darbe girişimi değildi işgaldi, Türkiye’nin bölünmesi girişimiydi” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER