SON DAKİKA

BIST100
94.082
1,16%
DOLAR
4,7873
-0,38%
EURO
5,6243
0,37%
ALTIN
189,82
0,40%

Bakan Zeybekci’den Rus Bakan’a: Herhalde yanlış bir tercümedir

Nihat Zeybekci, Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev'in Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev'ın açıklamalarına cevap verdi.

Bakan Zeybekci’den Rus Bakan’a: Herhalde yanlış bir tercümedir
Bu haber 20 Nisan 2017 - 17:31 'de eklendi ve 160 kez görüntülendi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev’in bazı Rus tarım ürünlerinin Türkiye’ye gönderilmesinin sınırlanmasına ilişkin olarak, “Sırtımızdan bıçaklandık” açıklamasına cevap verdi. Bakan Nihat Zeybekci, Rus meslektaşının açıklamalarına ilişkin, “Herhalde yanlış bir tercümedir” dedi.

“10 İl, 10 Ülke” hedef pazar çalışması kapsamında bakanlıkta gerçekleştirilen Çin tanıtım toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gelecek hafta Rusya’dan bakan yardımcısı başkanlığında bir heyetin tarım, ekonomi ve ulaştırma bakanlıklarından üst düzey temsilcilerle birlikte Türkiye’ye geleceğini dile getirdi.

Bakan Zeybekci, heyetin çalışmalarının ardından kendisinin KEK Başkanı ve Enerji Bakanı Aleksandr Novak ile bir araya geleceğini dile getirdi. Daha sonraki süreçte ise başbakan yardımcısı düzeyinde gelecek ay bir görüşme yapılacağını anlatan Zeybekci, Rusya ile tüm görüşmelerin ardından şu andakinden çok daha iyi bir noktaya gelmeyi hedeflediklerini işaret etti.

RUS BAKAN TKAÇEV’E CEVAP

Bakan Zeybekci, Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev’in Türkiye’ye yönelik açıklamalarına ise “Rus Bakan’ın yaptığı açıklamada da ‘Sırtımızdan bıçaklandık’ herhalde yanlış bir tercümedir. Bu bıçaklanma meselesine gelirsek, o sözü kimin söyleme hakkı olduğu tartışılır ama sözlerinin sonunda da gördüm ki ‘Bu iki tarafa da zarar veren bir şeydir, onun için halledilmesi gerekir’ gibi bir şeyler de söylüyor. Son derece pozitif şeyler söylemek lazım. Ya pozitif konuşalım ya susalım” ifadelerini kullandı.

Rusya’ya ziyaretleri sırasında domates dahil Rusya’nın ambargo uyguladığı tarım ürünleri, tır şoförlerinin giriş izin belgeleri, uçuş mürettebatının vizeleri, yatırımcıların vize sıkıntıları, oradaki şirketlerin bazı iştigal alanlarına getirilen yasakların ele alındığını, Türkiye’nin ilave gümrük vergisi ve antidamping ile gözetim uygulamalarının da gündeme getirildiğini aktaran Nihat Zeybekci, “Biz de ‘bunlar da görüşülebilir’ dedik. Türkiye’ye et ürünleri satmak istediklerini söylediler. Biz de ‘peki’ dedik. Çünkü biz Türkiye olarak et ithal eden bir ülkeyiz. ‘Niye bunu Rusya’dan da almayalım, sağlık ve manevi anlamdaki (helal kesim) kriterleri tutmak kaydıyla’ dedik. Zaten Rusya, Müslüman nüfusun çok olduğu, bu anlamda da hassasiyetleri olan bir ülke. Bunlar da olduktan sonra hiçbir mahsuru da yoktur. Çok değil, Rusya zaten aynı zamanda et ithalatçısı bir ülke. Bildiğimiz kadarıyla bize ihracat yapabilme teknik anlamda kabiliyetine sahip bir veya iki firma var. Onların da kapasitesi son derece düşük” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER