SON DAKİKA

BIST100
90.900
0,94%
DOLAR
5,3623
0,23%
EURO
6,1118
0,42%
ALTIN
214,61
0,14%

Banka faiz oranları ile ilgili önemli açıklama!

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, beklentilerinin faiz oranlarını artıracak bir yarışın içine girilmemesi yönünde olduğunu söyledi.

Banka faiz oranları ile ilgili önemli açıklama!
Bu haber 12 Mayıs 2017 - 16:18 'de eklendi ve 240 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, beklentilerinin faiz oranlarını artıracak bir yarışın içine girilmemesi yönünde olduğunu söyledi.

Türkiye Bankalar Birliği’nin 60’ıncı Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, bankacılık sisteminin katı tutumunun yaptıkları görüşmeler ve iş birlikleriyle giderildiğini belirterek, bu nedenle son 1.5 aylık dönemde bankalar tarafından yaklaşık 140 milyar liralık Kredi Garanti Fonu (KGF) destekli kredi kullandırıldığını, toplam 10.8 milyar lira olarak tahsis edilen faizsiz KOSGEB kredisinden de 6.3 milyar liranın 257 bin KOBİ tarafından kullanıldığını kaydetti.

BANKALARIN İNTİBAKI BİZLERİ SEVİNDİRİYOR

Başbakan Yardımcısı Canikli, bankaların intibakının gerçek bir başarı hikayesi olduğunu dile getirerek, “Bu inanılmaz ve mükemmel bir performans. Bankacılık sistemimiz bu esnekliği sağladı. Eğer konvansiyonel yöntemlerle devam etseydi, bu imkan bu kısa süre içerisinde reel sektöre aktarılamamış olsaydı bugün belki 10 binlerce firmanın zincirleme sıkıntıyla karşı karşıya kalması tablosunu yaşayabilirdik. Gelişen olaylar böyle bir tabloyu ortaya çıkarma potansiyeli taşıyan olaylardı. Son 10 aylık süre içerisinde olabilecek ne kadar kötü hadise, olumsuz şok varsa hepsiyle karşı karşıya kaldık. Bunlar sektörün aktörlerini etkiliyor. Ancak 250 milyar lira toplam hacimli KGF destekli kredi imkanı ve 10,8 milyar lira tutarındaki KOBİ’ler için dizayn edilen KOSGEB kaynaklı kredi desteği o kadar etkili kullanıldı ki hiçbir firma piyasadan çekilmedi. Hepsi kurtarıldı. Bu gerçek anlamda bir başarı hikayesidir. Bu süre içerisinde reel sektörün olumsuz bir tabloyla karşılaşmasının ortadan kaldırılması tarihi bir görevdir” şeklinde konuştu.

Rekabetten kaçınılması gerektiği hususunda duran Nurettin Canikli, bankacılık sektörünün faizi tek başına belirlemediğini ancak sektörün bunu olumlu ya da olumsuz anlamda etkileme kapasitesi de bulunduğunu söyledi.

Canikli, sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle yetersiz olan tasarrufların elde edilmesi rekabetinde ortaya konulan politika ve performans, faiz oranları üzerinde mevduat faizleri yoluyla doğrudan bir etkiye sahip. Yetersiz olan tasarrufların elde edilmesi yarışı çoğu zaman aşırı rekabete kaçtı. Burada bir yanılgı söz konusu. O da şu; sınırlı olan tasarrufun elde edilme yarışı kaynak miktarını kesinlikle artırmaz, sadece onun maliyetini yükseltir. Dolayısıyla esas itibarıyla beklentimiz, bankacılık sektöründe faiz oranlarını da artıracak şekilde mevduatta böyle bir yarışın olmaması. Bu yarış nedeniyle mevduatta aslında rasyonel olmayan 1 ya da 2 puanlık artışlar aynı oranda elbette kredi faizlerine yansıyor”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER