SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Banka kredisi veya Kredi kartı ile kurban kesilir mi?

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu açıklama yaptı kurbanlıkların banka kredisi, kredi kartı ve taksitle alınabilir, ancak gecikme faizi uygulanmadan ödenmeli..

Banka kredisi veya Kredi kartı ile kurban kesilir mi?
Bu haber 19 Ağustos 2017 - 14:41 'de eklendi ve 37 kez görüntülendi.

Kurbanlıkların banka kredisi, kredi kartı  ve taksitle alınabileceğini ancak, bankanın gecikme veya faiz uygulamasından sakınmak gerektiğine karar veren Diyanet İşleri Yüksek Kurulu, sıkça sorulan bu soruya şöyle cevap verdi.

Banka Kredisi veya Kredi Kartı ile Kurban Kesmek Uygunmudur?

“Kurban kesmekle mükellef olan şahıs, kurbanlık hayvanı nakit olarak alabileceği gibi kredi kartıyla tek çekim veya vadeli olarak da alabilir. Bu bağlamda bedelin kredi kartıyla ödenmesi kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak, kredi kartı borcunu, ödeme tarihinde ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir. Kredi kartıyla vadeli olarak kurban alırken, vadeyi bankanın uygulaması halinde ilave bir ücret ödenirse kesilen kurban geçerli olmakla birlikte, faizli işlem sebebiyle ayrı bir günah söz konusu olacağı için bundan sakınmak gerekir. Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, ergen , dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip olan bir müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir. İster vacip isterse nafile olarak kurban kesecek kimse, kurbanını peşin satın alabileceği gibi, borçlanarak da satın alabilir. Bu, kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak , faizli borç alması durumunda faiz verme yasağını işlediği için günaha girmiş olur.” şeklinde açıklama yapan Diyanet Bakanlığı kurbanlık hayvanın banka kredisi veya kredi kartı ile alınabileceğini ancak gecikmeye düşmeden faiz uygulanmadan kesilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Taksitle Kurban Kesmek Uygunmudur?

Ayrıca kurban kesmek isteyenlerin taksitle de kurbanlık alabileceğini ve kurbanını kesebileceğini belirten Diyanet Bakanlığı, “Kendi imkânlarıyla kurban kesemeyecek olanların böyle yöntemlere başvurmaları dinen uygun değildir. Kurban, ‘Allah’a yakınlaşma’ niyeti ile yerine getirilen bir ibadettir. Bu amaç kişinin kendi mülkiyetindeki hayvanı kurban etmesi ile gerçekleşir Mülkiyet, hayvanı bizzat yetiştirme, hibe veya miras yolu ile olabileceği gibi satın alma yolu ile de gerçekleşebilir. Esasen vadeli satış caizdir. Taksit ise, borcun ödenmesinin belirli birkaç zamana vadeli olarak geciktirilmesidir. Buna göre taksitlendirme yolu ile satın alınan bir mal, alıcının mülkiyetine geçtiğine göre, bu yolla alınan bir hayvanın kurban edilmesinde bir sakınca yoktur.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER