SON DAKİKA

BIST100
92.709
0,00%
DOLAR
5,4798
0,01%
EURO
6,1993
0,19%
ALTIN
211,72
0,20%

Bankalar kredi için Facebook profiline bakıyor

Bankalar kredi vermek için müşterinin Facebook profilini inceliyor! Yapılan araştırma sonucunda müşteri hakkında bir karar veriliyor.

Bankalar kredi için Facebook profiline bakıyor
Bu haber 02 Şubat 2017 - 9:56 'de eklendi ve 357 kez görüntülendi.

Türkiye’de bankalar ve sigorta şirketleri kredi ve poliçe yapmadan önce müşterisinin Facebook profiline bakıyor.

Sosyal medya platformu Facebook üzerinden tarama yapma uygulaması ilk olarak geçtiğimiz günlerde Amerika’da başlatıldı. ABD’nin havaalanlarında bekletilen mültecilerin pasaport kontrolünün yanında ayrıca sosyal medya verilerinin de incelenmesi bu uygılamayı popüler hale getirdi. Küresel çapta toplam 1.7 milyar abonesiyle dünyanın en büyük insan grubu olan Facebook, kullanıcıları hakkında sahip olduğu çok detaylı bilgiler nedeniyle güvenlik örgütlerinin de sürekli gündeminde bulunuyor.

20 YILLIK EŞİNİZDEN DAHA İYİ TANIYOR!

ABD havaalanlarında memurlar denetlemeler sırasında hemen karar veremiyor ancak Facebook hesaplarının bilgisayarlar tarafından taranması sonucu kullanıcıların geçmişlerinin yanı sıra gelecekteki olası davranışlarına yönelik de tahmin üretmek mümkün oluyor. Zira Facebook’ta yapılan 50 beğen (Like) tercihiyle algoritmalar bir insanı 20 yıllık eşinden daha iyi tanır hale getiriyor. Beğen sayısı 300’e çıktığında ise yazılım kullanıcıyı kendisinden bile daha iyi tanır hale geliyor. Zira yazılım bu tercihler yardımıyla sadece mevcut tercihlerimiz ve eğilimlerimizi bilmekle kalmıyor gelecekte neler yapabileceğimizi de tahmin etmeye, bu konuda kalıplar oluşturmaya başlıyor. İşte bu geleceğe yönelik tahmin unsuru ticari şirketlerden kamuya, güvenlik güçlerinden siyasete kadar pek çok yapının ilgisini çekiyor. Türkiye’de de finans sektöründen perakendeye kadar pek çok şirket Facebook verilerini aktif olarak kullanıyor.

BANKALAR HESAPLARI İNCELEMEYE ALIYOR

Bankalar tüketici kredisi vermeden önce olası müşterilerin Facebook hesaplarını inceliyor ve kullanıcının arkadaş çevresinin kredi seviyesini mercek altına alıyor. Pek çok göstergenin yanı sıra müşterinin sosyal medyadaki durumu da göz önünde tutulduktan sonra müşterinin kredi riski hesaplanıp olumlu veya olumsuz yanıt veriliyor. Diğer bir ifadeyle müşterinin finansal durumu iyi olsa bile Facebook’taki arkadaş çevresinin durumunun iyi olmaması müşterinin kredi notunu olumsuz etkiliyor. Benzer uygulama sigorta şirketleri için de geçerli. Kuruluşlar müşterilerinin sosyal medyaya yükledikleri görsel içerikleri inceleyerek risk primlerini yeniden oluşturuyor. Örneğin eğlence mekânlarında çekilmiş fotoğraflarda masaların üstünde büyük miktarda yağlı, şekerli yiyecekler ve çok sayıda alkol şişesinin bulunması hem sağlık hem de trafik sigortalarının primini etkiliyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER