SON DAKİKA

BIST100
93.537
0,39%
DOLAR
5,4092
-0,50%
EURO
6,1779
-0,45%
ALTIN
224,39
-0,42%

“Bankalar şu anda dövize yönelmiş değil”

“Bankalar şu anda dövize yönelmiş değil”
Bu haber 06 Aralık 2016 - 16:30 'de eklendi ve 303 kez görüntülendi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, dövizle ilgili flaş açıklamalarda bulundu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, bankaların şu anda dövize yönelmiş, dövize yatırım yapar pozisyonda olmadıklarını söyledi. BDKK olarak tüm ödeme ve anlaşmaları gözden geçirdiklerini söyleyen Akben, kurum olarak dövizle yaptıkları bir sözleşme bulunmadığını, kira sözleşmelerinde de TL’ye döndüklerini belirtti.

Döviz konusunda bankaları takip ettiklerini belirten Akben “Bu hafta ilk hareketleri görürüz. Dövize olan ilgi, döviz hesaplarındaki artış, azalış ne olmuş, onu görürüz.” ifadelerini kullandı.

Bankalardan TL’ye dönülmesi konusunda destek gördüklerini ifade eden Mehmet Ali Akben, “Nasıl ki ülkeye, vatana, toprağa sahip çıkılıyorsa yerli paraya da sahip çıkılacak.” dedi.

Yabancı para net genel pozisyon oranlarının izlendiğini belirten Akben, şunları kaydetti:

“Bu pozisyonlara yönelik sınır var. Bu sınırdan dolayı bankalar buna uymak, biz de onları takip etmek zorundayız. Şu anda bankalarımız öz kaynaklarında döviz limitlerini aşmış değiller, dövize yönelmiş değiller, o sınırın içindeler. Yani bankalar şu anda dövize yönelmiş, dövize yatırım yapar pozisyonda değiller. Bu önemli. Çünkü en büyük döviz alıcısı bankalar da olabilir.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER