SON DAKİKA

BIST100
101.138
-0,74%
DOLAR
4,7060
2,85%
EURO
5,5329
3,37%
ALTIN
197,92
4,11%

Bankalardan 10 Bin Satılık Gayrimenkul

Satışı bankalara geçen, ödenemeyem kredilerin teminatı olan gayrimenkullerin sayısı 8 bin 412.

Bankalardan 10 Bin Satılık Gayrimenkul
Bu haber 17 Kasım 2017 - 10:22 'de eklendi ve 36 kez görüntülendi.

Satışı bankalara geçen, ödenemeyem kredilerin teminatı olan gayrimenkullerin sayısı 8 bin 412. Satışa konulmamış ve henüz açıklama yapmamış bankaların elinde olanlarla birlikte bu sayısının 10 bini geçtiği tahmin ediliyor.

Bankaların internet sitelerinde satılık gayrimenkul ilanları yer alıyor. Bu ilanların sayısı şu anda 8 bin 412 olarak belirtilmiş. Bu rakam satışa hazır durumda olan gayrimenkulleri ifade ediyor. Ancak halen sayı açıklamayan bankalar da mevcut. Bazı gayrimenkuller de değerlendirme aşamasında. Bu nedenle henüz satışa çıkmayan gayrimenkul sayısı da bir hayli fazla. Finasn sektörü elindeki gayrimenkulllerin sayısının 10 binin üzerinde olduğunu öngörüyor. Gayrimenkul pazarlama şirketleri ise bu rakamın çok daha üstünde satılık gayrimenkulün olduğunu söylüyor. Bunun nedeni olarak bazı bankaların satılık gayrimenkul sayılarını kamuya açık paylaşmaması olarak gösteriyor. En çok gayrimenkul satışı olan bankanın
elinde 2 bin 422 gayrimenkul var. Vakıfbank, 2 bin 422 adet gayrimenkulle en çok satılık gayrimenkul ilanına sahip banka.

Dünya Gazetesinden Leyla İlhan’ın haberine göre, bankaların elinde bulunan gayrimenkullerin adet olarak en çok konutlar dikkat çekiyor. Bunun dışında fabrika, arsa, arazi gibi diğer gayrimenkuller de bir hayli fazla. Piyasa yetkilileri KOBİ kredileri dolayısıyla bankalara geçen gayrimenkuller yoğunlukta olduğunu söylüyor. Her çeşit gayrimenkulü ipotek eden bankaların, ödenmeyen krediler nedeniyle mülkiyetlerine geçen gayrimenkuller, değerlendirmeden geçtikten sonra satışa çıkarılıyor.

Sorunlu Kredilerde En Büyük Pay KOBİ’lerde
Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin açıkladığı son verilere göre, konut kredisi kullanan vatandaşların geri ödemesinde çok fazla sorunla karşılaşılmıyor. Sektörün 194.2 milyar lira düzeyinde bulunan toplam konut kredileridne tasviye olunacak alacak ve krediler oranı yüzde 1’in bile altında. Bankaların alacakları karşılığında el koyduğu gayrimenkullerde ticari kredilerin payı ise daha fazla. 2016’da 58 milyar olan rakam, 2017’de 72.2 milyar TL’ye çıktı. Sorunlu kredilerde en büyük pay KOBİ kredilernde.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER