SON DAKİKA

BIST100
93.003
0,00%
DOLAR
4,8202
0,30%
EURO
5,6171
0,25%
ALTIN
189,25
0,01%

Başbakan Yıldırım: Ekonomik tedbirler aldık

Başbakan Yıldırım: Ekonomik tedbirler aldık
Bu haber 29 Kasım 2016 - 13:38 'de eklendi ve 330 kez görüntülendi.

Başbakan Binali Yıldırım, artık eski Türkiye’nin olmadığını, ekonomisi güçlü ve temelleri sağlam bir Türkiye’nin olduğunu belirterek “Planlarımızı en kötü senaryoya göre yaptık. Biz ekonomik tedbirlerde önümüzü kış tutuyoruz, yaz çıkarsa bahtımıza. Önemli uygulamaları devreye aldık” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti grup toplantısı öncesi gazetecilere çarpıcı açıklama yaptı. Ekonomik kriz çığırtkanlığının yapıldığını kaydeden Başbakan Yıldırım, hükümet olarak ekonomik tedbirleri aldıklarını söyledi.

Yıldırım’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:
Kürsel piyasalardaki dalgalanmaların diğer ülkeleri olduğu gibi Türkiye’yi etkilediğini kaydeden Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: “Geçen hafta Ekonomi Koordinasyon Kurulunda piyasalardaki bu durumu konuştuk kürsel piyasalardaki dalgalanmalar diğer ülkeleri olduğu gibi Türkiye’yi etkiledi. Özellikle ABD başkanlık seçimi sonrası ortaya çıkan tablolar bir tedirginlik nedeni oldu. Aynı zamanda Ortaduğu’daki durum ortada. Güneydoğu’da PKK ile mücadele ediyoruz. FETÖ ile mücadele ediyoruz. Bütün bu terör örgütlerine masum sivil muamelesi yapan ülkeler gerekli cevapları veriyoruz.”

Bazı çevrelerin ekonomi için felaket tellallığı yaptığını açıklayan Yıldırım, “Bazıları sazı ele almış dolar şöyle çıktı böyle indi felaket türkülerini söylemeye başladı onları siz iyi bilirsiniz. Bunların adı felaket tellalları korosu. Bu kora 2008 yılında sazlarını alıp meydanlara inmişti şimdi de bir şeyler tıngırdatıyorlar. Terör olur, 15 Temmuz olur, parasını bozdurur hem alçakların darbesini sona erdirir hem de ekonomisini yoluna koyar. Mali disiplini koruyarak o sıkıntıı günleri atlattık ve bu krizlerin içerisinden çıktık. Yine bugün de vatandaşlarımızın desteği ile bu durumun üstesinden geleceğiz. Bakın kriz diyoruz, dalgalanma diyoruz, daha bugün açıklandı 8.5 milyon vatandaşımız 78 milyar lira müracaat etti, devlete olan borcunu ödemek için. 78 milyar, Maliye Bakanlığı’na. 1 milyon 316 bin vatandaşımız da Çalışma Bakanlığı’na müracaat ederek 34 milyar borcunu yeniden yapılandırmak istedi. İkisini topladığımız zaman 112 milyar, vatandaşımız diyor ki “Kriz mi var, al sana para. 112 milyar parayı devlete ödemek için kuyruğa girdik” Böyle bir milletten söz ediyoruz. Terör olur, 15 Temmuz olur, parasını bozdurur hem alçakların darbesini sona erdirir hem de ekonomisini yoluna koyar” dedi.

“Planlarımızı en kötü senaryoya göre yaptık”
Artık eski Türkiye’nin olmadığını kaydeden Yıldırım, şöyle devam etti: “Biz ekonomimizin gücünü daha da artıracak reformlara kararlılıkla devam ediyoruz. Ekonomik kriz geliyor var diyoruz değil mi? Bu söylentilere rağmen Merkez Bankasının rezervlerinde bir azalma söz konusu değil. Planlarımızı en kötü senaryoya göre yaptık. Biz ekonomik tedbirlerde önümüzü kış tutuyoruz, yaz çıkarsa bahtımıza. Önemli uygulamaları devreye aldık.”

Sözleşmeler Türk Lirası üzerinden yapılacağını belirten Yıldırım, “Devletin alacaklı olduğu kurum ve kişiler var. Bunlar da döviz üzerinden 5 milyar dolar. Onlara da dedik, Türk parasıyla ödeyin. Böylece 5 milyar dolar daha bırakmış oluyoruz. Bu milli paramızın güçlü kalmasına da katkı sağlıyor. Bundan sonra yapılacak sözleşmeler devletin sözleşmelerinde mecbur kalmadıkça yabancı parayla sözleşme yapılmayacak Türk Lirası üzerinden sözleşme yapılacak” açıklamasında bulundu.

2017’de turizme doping
Yatırım yapanın her zaman yanında olduklarını kaydeden Binali Yıldırım, “Dün Bakanlar Kurulunda turizmle ilgili karar aldık. 2017’de kayıpları telefi etmek amacıyla Türkiye’ye turist getirenler için seyahat acentalarına yakıt desteğini görüştük. Belli alanlarda tarifeli ya da tarifesiz seferlerle 2017 yılı boyunca A grubu seyahat acentalarına uçak başı 6 bin dolar destek verilecek. Eğer uçak 200 yolcu üzerinde kapasiteye sahipse bu destek yüzde 30 artırılacak” ifadelerini kullandı.

“AB daha çok kaybeder”
Avrupa Parlementosu’nun geçen hafta aldığı müzakerelerin sonlandırılması kararını da değerlendiren Yıldırım, “Buradan bütün muhataplara açık şekilde söylüyorum: Türkiye-AB gerginliğinden her iki taraf da kaybeder ama kim daha çok kaybeder derseniz; şüphesiz AB daha çok kaybeder. AB şunu bilsin, Türkiye ile iyi ilişkiler sürdürmek Avrupa’nın gelecekteki güvenliği açısından bir mecburiyettir” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER