SON DAKİKA

BIST100
96.732
0,67%
DOLAR
6,1094
0,22%
EURO
7,0324
0,23%
ALTIN
233,33
-0,04%

Başbakan Yıldırım: Ekonominin darbe sonrası görünümünde fark olmadı

Başbakan Yıldırım: Ekonominin darbe sonrası görünümünde fark olmadı
Bu haber 27 Ekim 2016 - 9:00 'de eklendi ve 245 kez görüntülendi.

Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe girişimi sonrasında Türkiye ekonomisinin görünümünde fark olmadığını söyledi.

Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi’nde Türkiye Yatırım Danışma Konseyi Dokuzuncu Toplantısı’nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, 2009’da başlayan küresel krizde ortaya koydukları kararlı politikalarla 27 çeyrek boyunca büyümeyi sürdürdüklerini belirtti.

Binali Yıldırım, yüzde 3’ün altında büyümelerin ülkede ilave istihdam yaratmayacağını, ekonomide ciddi sıçrama gerçekleştiremeyeceğini vurgulayarak, “Büyüme belirli bir barajın üzerinde olması lazım. O yüzden gelecek yıllar için Orta Vadeli Planda yüzde 5’in üzerinde büyümeyi tutturmak için tüm ekonomik kurgumuzu buna göre yapıyoruz. Tabii bunu yaparken de mali disiplinden vazgeçecek değiliz” ifadelerini kullandı.

3,5 ay önce büyük bir olay yaşadıklarını anlatan Başbakan Binali Yıldırım, “15 Temmuz. 15 Temmuz’da Türkiye bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Şaka gibi belki size ama silahlı bir darbe teşebbüsünü, silahsız bir güçle alt eden bir Türkiye’den bahsediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesini, bayrağını, geleceğini seven vatandaşlarımız, silahlı darbecilere karşı göğsünü siper ederek, darbe yapmak isteyenlere darbe vurdu ve Türkiye’nin demokrasisini yok etmek isteyenlere hak ettikleri cevabı verdi. Aslında Türk milleti, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, onun kararlı tutumuyla ve demokratik yollarla seçilmiş hükümetimizin kararlılığıyla ve milletimizin topyekun bir olarak, beraber olarak meydanları doldurmasıyla bu büyük tehlikeyi, alçakça darbe girişimini bertaraf etmiş ve ülkeyi karartmak isteyenlere hak ettikleri dersi vermiştir. O gün sadece darbe bastırılmadı. O gün aynı zamanda Türk milleti ekonomiyi de teminat altına aldı. Türk ekonomisinin darbe sonrası görünümü, herhangi bir olayla küresel veya bölgesel olaylardaki görünümü arasında hiç fark olmadı. Göstergelerdeki değişimler çok sınırlı kaldı ve Merkez Bankası gibi piyasalara müdahale etme ihtiyacı duymadı” şeklinde konuştu.

Ekonomilerde güven konusuna da değinen Başbakan, “Güven noktasında Türkiye’de zerre kadar tereddüdünüz olmasın” dedi.

Güven kavramının yatırımcılar için en büyük beklenti olduğunun altını çizen Başbakan Binali Yıldırım, “Güvenin devam etmesi, yatırımcı için uzun vadede yeni projelerin, yeni planların hayata geçmesi anlamına geliyor. Güven noktasında Türkiye’de zerre kadar tereddüdünüz olmasın. Türkiye, dünyanın birçok ülkesinden her bakımdan daha güvenli bir ülkedir, hem güçlü siyasi iktidar, siyasi istikrar hem de sürekli kendini yenileyen, bu anlamda yapısal reformlarını hız kesmeden devam ettiren, gerek küresel yatırımcıya gerekse yerel yatırımcıya, beklentilerini karşılayan bir yönetim anlayışıyla sürdürülebilir istikrar ve güveni temin eden bir yönetim iş başında” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER