SON DAKİKA

BIST100
98.631
0,00%
DOLAR
5,7982
0,20%
EURO
6,7152
0,14%
ALTIN
227,86
-0,17%

Başbakan Yıldırım: İnsanlık küresel sorunlara çözüm üretemiyor

Başbakan Yıldırım Türkiye-Afrika Tarım Bakanları 1. Toplantısı ve Tarım İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, "İnsanlık küresel sorunlara çözüm üretemiyor" dedi.

Başbakan Yıldırım: İnsanlık küresel sorunlara çözüm üretemiyor
Bu haber 27 Nisan 2017 - 14:37 'de eklendi ve 155 kez görüntülendi.

Başbakan Yıldırım Türkiye-Afrika Tarım Bakanları 1. Toplantısı ve Tarım İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, “İnsanlık küresel sorunlara çözüm üretemiyor” dedi.

Gerçeklerle yüzleşmenin zamanının gelip geçtiğini belirten Başbakan Binali Yıldırım, “Maalesef dünya, gelişmiş dünya milletleri, insanlık küresel sorunlara çözüm üretemiyor. Ülkeler arasındaki rekabetler, insanlık değerlerini aşındırıyor. İnsanlık değerleri maalesef birer birer yok olup gidiyor. Daha son günlerde kimyasal gazla yok edilen Suriye’deki o bebeklerin resmini şöyle bir gözünüzün önüne getirin. Orası insanlığın öldüğü yerdir, insanlığın bittiği yerdir” şeklinde konuştu.

KUVVETLİ ÜLKELER ZAYIF ÜLKELERİN EKSİKLİKLERİNİ GİDERMELİ

Başbakan Yıldırım, hiçbir şeyin insan hayatından daha kıymetli olmadığını kaydederek, “Dünya da gelecek de kardeşlik de barış da üretim de tarım da insan için. Meşhur Kızılderili deyişi var, ‘Son ağaç kesildiğinde, son nehir kuruduğunda, son balık avlandığında, işte o zaman paranın önemi yok.’ Çünkü para yenmez. Bir işe yaramaz. Onun için ülkeler, kıtalar, milletler olarak bir araya gelmemiz, sorunlarımızı daha samimi şekilde konuşmamız lazım. Kuvvetli olan ülkelerin, zayıf ülkelerin eksikliklerini gidermesi lazım. İlişkilerin, hükmetme, kontrol altına alma anlayışıyla değil adil, kazan kazan esasına göre geliştirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

HER ŞEYİ DOLAR OLARAK GÖRMÜYORUZ

Önceki yıllarda Afrika’ya gitmek için en az bir günün yolda geçtiğini, bugün artık Türk Hava Yollarının (THY) 50’den fazla noktaya uçuşunun bulunduğunu ve bunun büyük bir kolaylık olduğunu anımsatan Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin ortaya koyduğu başarının meydanda olduğunu, topyekun kalkınmada son 15 yılda son 50 yılın başarısını gösterdiğini vurguladı. Yıldırım, kişi başı milli gelirin üç, ihracatın dört kat arttığını kaydetti.

YILDIRIM’DAN FETÖ UYARISI

Başbakan Yıldırım, özellikle Afrika ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarına teşekkürlerini ileterek, şu ifadeleri kullandı: “15 Temmuz darbe girişimi karşısında Afrika ülkelerinin büyük bir ekseriyeti, Türkiye’nin yanında yer aldılar ve Türkiye’nin demokrasisini yok etmeye yönelik, geleceğini karartmaya yönelik bu alçak kalkışmanın, girişimin karşısında Türkiye Cumhuriyetini, onun seçilmiş hükümetini, Cumhurbaşkanı’nı desteklediler, yanında yer aldılar. Onunla da kalmadılar, birçok Afrika ülkesi, bu alçak FETÖ terör örgütünün uzantıları olan okulları, kurumları birer birer kapatıyorlar. Bu konuda da kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

Bu, küresel bir terör örgütüdür, 160’dan fazla ülkede faaliyet gösteren. Bunların emperyal uluslararası örgütlerle işbirliği halinde olduğu bugün bir sır değildir. Dolayısıyla, bu örgütün faaliyetlerine ülkelerinizde gereken tedbiri almakta gecikirseniz, aynı tehditle siz de karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tecrübeyi yaşamış bir ülkenin başbakanı olarak bunu söylüyorum. O bakımdan bu konuda hızlı hareket eden ülkeler oldu. Şu anda birtakım şeyler yapan ülkeler var. Biz istiyoruz ki ilişkilerimizi zehirleyen hiçbir unsur, Afrika ülkeleriyle aramızda kalmasın”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER