SON DAKİKA

BIST100
93.287
0,62%
DOLAR
5,4668
-0,23%
EURO
6,2057
0,30%
ALTIN
214,05
1,10%

Başbakan Yıldırım: Ne AİHM ne AYM…

Başbakan Yıldırım, "Mlletin verdiği kararı mahkemede dönüştürmeye kimsenin hakkı yok. Bu kararı değiştirmeye de kimsenin gücü yetmez" dedi.

Başbakan Yıldırım: Ne AİHM ne AYM…
Bu haber 28 Nisan 2017 - 9:52 'de eklendi ve 162 kez görüntülendi.

Başbakan Yıldırım, milletin verdiği kararı mahkemede dönüştürmeye hiç kimsenin hakkı olmadığın belirterek, “Ne Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ne Anayasa Mahkemesinde ne de başka bir mahkeme milletin verdiği kararı değiştiremez” dedi.

BBC World’e konuşan Başbakan Binali Yıldırım, referanduma ilişkin açıklamalarda bulundu. Yıldırım, Türkiye’de yapılan referandumla ülkenin ‘diktatörlüğe ve tek parti yönetimine’ doğru gittiği eleştirilerine ilişkin Yıldırım, yapılan bu eleştirilerin çok acımasız olduğunu kaydederek, “Diktatörlük olan yerde seçim olur mu? Siyasi partiler olur mu? Vatandaşın oy verdiği yerde diktatörlük olur mu? Bunların hiçbirisine, bu iddialara katılmak mümkün değil çünkü 50 milyona yakın vatandaş sandığa gitti, oy verdi ve tercihini kullandı” şeklinde konuştu.

DİKTATÖRYÜK OLSAYDI ORANA KENDİMİZ KARAR VERİRDİK

Binali Yıldırım diktatörlük eleştirilerine karşı çıkarak, “Diktatörlük olsaydı orana da kendimiz karar verirdik” dedi.

Başbakan Yıldırım, “Yıldırım, 24 milyona yakın kişi hayır, 25 milyonun üzerinde vatandaş da evet oyu kullandı. Arada 1 milyon 400 bin fark var. Diktatörlük olsaydı orana da kendimiz karar verirdik. Yüzde 80-90 uygun bir oranda bu işi yapar aradan çıkardık. Halbuki Cumhurbaşkanımızın doğduğu ve oturduğu ilçe Üsküdar’da bile ‘Hayır’ oyları önde çıktı, ‘Evet’ler daha az çıktı. Benim milletvekili olduğum İzmir’de ‘Hayır’ oyları önde, İstanbul’da da aynı, büyük şehirlerin birçoğunda da aynı” diye konuştu.

BU KARARI DA YİNE MİLLET DEĞİŞTİRİR

Başbakan Binali Yıldırım, ‘Ana muhalefet partisi CHP’nin seçim sonuçlarını kabul etmediğini açıklamasına, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuracağını söylemesine ne diyorsunuz?’ şeklindeki sorusu üzerine, “Milletin kabul ettiğini ana muhalefet partisi kabul etmese ne yazar? Milletin verdiği kararı mahkemede dönüştürmeye hiç kimsenin hakkı yok. Ne Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ne Anayasa Mahkemesinde ne de başka bir mahkeme milletin verdiği kararı değiştiremez. Milyonların verdiği kararı yine millet değiştirir. Onun için bunlar beyhude gayretlerdir. Benim tavsiyem ana muhalefet partisi milletin iradesine tabi olmak, bir dahaki seçimlere veya referanduma daha çok çalışıp, daha çok milletin gözünü girsin” ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE ÖRNEĞİ

Evet ve hayır oyu kullananların sayısının birbirine çok yakın olması ve geniş çapta bir ulusal mutabakatla bir araya getirilmesi için neler yapılabileceğinin sorusuna ise Yıldırım, aradaki farkın çok ya da az olmasının izafi bir şey olduğunu kaydederek, “İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılıp ayrılmaması için yapılan referandumda da oylar birbirlerine çok yakındı. Fakat ayrılmaması yönünde oy kullananların bu seçimi tanımıyoruz şeklinde ifadeleri olmadı” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER