SON DAKİKA

BIST100
107.401
-2,41%
DOLAR
4,0866
0,12%
EURO
4,9793
0,32%
ALTIN
173,46
-0,78%

Başbakan Yıldırım ‘seçmene’ sahip çıktı

Başbakan Binali Yıldırım, referandumda evet diyenlerin de hayır diyenlerin de bu ülkenin vatandaşı olduğunu söyledi.

Başbakan Yıldırım ‘seçmene’ sahip çıktı
Bu haber 25 Nisan 2017 - 23:47 'de eklendi ve 167 kez görüntülendi.

Başbakan Binali Yıldırım, referandumda evet diyenlerin de hayır diyenlerin de bu ülkenin vatandaşı olduğunu söyledi.

Bir televizyon kanalına röportaj veren Başbakan Binali Yıldırım, 16 Nisan’da yapılan halk oylaması neticesinde ‘evet’ diyen vatandaşların oranının yüzde 51.41, ‘hayır’ diyenlerin oranının da yüzde 48.59 çıktığını ve dolayısıyla arada 1 milyon 400 bin civarında oy farkı olduğunu anımsatarak, kendisinin başından beri, “vatandaşın vereceği oya müdahale” anlamına gelmemesi için yüzde vermediğini kaydetti.

Yüzde 50 artı birin, yani evet oylarının hayırdan bir tane fazla çıkması bu işin meşruiyetini tartışmayı ortadan kaldırdığını vurgulayan Başbakan Yıldırım, “Hep bunu söylediğimiz için sonuçta da bizim açımızdan ‘az oldu, fazla oldu’ demenin bir anlamı yok. Ama şunu da söylememde yarar var, ‘hayır’ diyenler de ‘evet’ diyenler de bizim vatandaşımız” şeklinde konuştu.

NEDEN HAYIR VERDİKLERİNİ ANLAYARAK ÇALIŞACAĞIZ

Hayır verenleri sorgulamayacaklarını aktaran Başbakan Binali Yıldırım, artık geleceğe bakarak, bütün vatandaşları kucaklayarak Türkiye’nin gelecek hedeflerine doğru birlikte yol almak gerektiğini dile getirdi.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ EKSİKSİZ OLARAK 3 KASIM 2019…

Anayasa değişikliğinin eksiksiz olarak uygulamaya girmesi için belirlenen tarihin 3 Kasım 2019 olduğunu hatırlatan Başbakan Yıldırım, söz konusu tarihte genel seçimle cumhurbaşkanlığı seçiminin aynı günde yapılacağını ve seçim sonuçlarına göre yeni anayasa değişikliğinde öngörülen cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin devreye gireceğini aktardı. Yıldırım, bazı konuların ise resmi sonuçların açıklanmasıyla birlikte yürürlüğe gireceğini belirtti.

Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Birincisi Cumhurbaşkanımızın partiyle ilişiğinin tekrar kurulması. Yani şu anda partiyle ilişiği kesildi. Hemen üye olabilecek, biz de memnuniyetle Cumhurbaşkanımızı partimize davet edeceğiz. Çünkü partimizin kurucusu genel başkanlığını yapmış ve şu anda da cumhurbaşkanlığı yapıyor. Biz bundan ziyadesiyle mutlu oluruz. İkincisi Sayın Cumhurbaşkanımızın parti üyeliğiyle beraber genel başkan olması yönünde de bir engel kalmıyor. Bu da gayet tabii kendi arzusudur. Bunu da yerine getirmekte hiçbir tereddüt göstermeyiz”

2019 MART BELEDİYE, 3 KASIM’DA DA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ OLACAK

Başbakan Yıldırım, AK Parti olarak kendilerinin 15 yıllık iktidarları döneminde mecbur kalmadıkça erken seçim yapmadıklarını ve prensip olarak da erken seçimi benimsemediklerini belirterek, erken seçimin gerek ekonomi gerek diğer konularda beklemeye sebep olduğuna işaret etti.

Yıldırım, “Şimdi de herhangi bir olağanüstü gelişme olmazsa 2019’un mart ayı sonunda belediye seçimleri ve 3 Kasım’da da cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler yapılacak” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER