SON DAKİKA

BIST100
90.529
-0,94%
DOLAR
5,3735
0,69%
EURO
6,0784
0,03%
ALTIN
213,68
0,17%

Başbakan Yıldırım’dan ABD’ye tepki

Başbakan Binali Yıldırım, PKK'ya yardım girişimlerini kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirterek, ABD'nin kararını eleştirdi.

Başbakan Yıldırım’dan ABD’ye tepki
Bu haber 10 Mayıs 2017 - 15:40 'de eklendi ve 198 kez görüntülendi.

Başbakan Binali Yıldırım, PKK’ya yardım girişimlerini kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirterek, ABD’nin PKK/PYD’ye silah yardımı kararı alması ile ilgili olarak, “PKK’ya doğrudan ve dolaylı yardım anlamına gelecek girişimleri kabul etmemiz söz konusu değildir” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Esenboğa Havalimanı’ndan İngiltere’nin başkenti Londra’ya hareketi öncesinde basın toplantısı düzenledi.

Gündeme dair açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, ABD’nin PKK/PYD’ye silah yardımı kararı almasına ilişkin “PKK’ya doğrudan ve dolaylı yardım anlamına gelecek girişimleri bizim kabul etmemiz söz konusu değildir. Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye, NATO’da önemli iki ortaktır. Dolayısıyla stratejik düzeydeki ilişkilerimiz ile terör örgütü arasında Amerika’nın bir tercih yapma cihetine gitmesini düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.

O TERÖR ÖRGÜTÜ SİZİN DE BAŞINIZA BELA OLUR

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin terör konusunda ve ABD’nin kararıyla ilgili tavrının net olduğunu kaydederek, “Düşüncesinde herhangi bir kafa karışıklığı yoktur. Nedir? Türkiye bölgede PKK’nın bir başka terör örgütü DEAŞ’a karşı kullanılmasına karşıdır. Bunu net bir şekilde muhataplarımıza söyledik. Bir terör örgütü kullanarak başka terör örgütü yok edilemez. Sonra o terör örgütü de sizin başınıza bela olur. Bunu Amerika çok iyi şekilde bilmektedir” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin PKK terör örgütü konusundaki hassasiyetinin en üst düzeyde dikkate alınması için hala Amerikan yönetiminin elinde imkanlar olduğunu aktaran Yıldırım, “Eğer aksi bir karar alırsa, bunun doğuracağı sonuçlar sadece Türkiye’yi bağlamaz, aynı zamanda Amerika için de olumsuz bir netice ortaya koyacaktır” diye konuştu.

Bu arada Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e bir televizyon programında hakaret edildiği iddiasıyla ilgili de “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimizin kahramanları, bizim milli değerlerimizdir. Dolayısıyla bunlara yapılacak her türlü yakıştırmayı, yanlış sıfatları asla kabul etmeyiz, uygun görmeyiz. Dolayısıyla bu ve buna benzeri girişimleri şiddetle kınıyorum ve hukuken de yapılması gereken ne varsa, bunlar da yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER