SON DAKİKA

BIST100
95.685
0,29%
DOLAR
5,3593
0,47%
EURO
6,1191
0,61%
ALTIN
223,03
0,53%

Başbakan’dan KOBİ’lere müjde

Başbakan’dan KOBİ’lere müjde
Bu haber 02 Aralık 2016 - 15:04 'de eklendi ve 347 kez görüntülendi.

Başbakan Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen “KOBİ’ler İçin Nefes Kredisi” tanıtım törenine katıldı. Törende konuşan Başbakan Yıldırım, kredi desteğinin KOBİ’ler başta olmak üzere iş dünyasına ve esnafa hayırlı olmasını diledi.

KOBİ’lerin ekonomiyi ayakta tutan kesim olduğunu belirten Başbakan Yıldırım, “Firma sayısına baktığımızda yüzde 98, istihdama bakıldığında yüzde 70’in üzerinde ihracatta ise yüzde 60’ın üzerinde. Dolayısıyla ekonomiyi ayakta tutan önemli bir sektörden bahsediyoruz.” ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım, böylesine önemli bir sektörün, bugünlerde yaşanan dövizdeki dalgalanmalar ve küresel piyasalardaki hareketliliğin de dikkate alınarak öncelikli olarak desteklenmesi gerektiğine işaret etti.

Başbakan Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti: “KOBİ’ler İçin Nefes Kredisi’nde yüzde 15 riski bankalar, yüzde 85 riski Kredi Garanti Fonu alacak. Böylece ilk etapta 80 bin KOBİ’mize bir nefes aldıracak, ihtiyacını görecek bir mali kaynak sağlamış oluyoruz. Vatandaşımız serinkanlı olsun, bunların hepsi gelip geçecek. İnşallah 2017 çok daha iyi olacak. Bütçemizi, hesaplarımızı buna göre yaptık. Biz öncelikli olarak ülkemizin ekonomisinin bu geçici süreçten en az şekilde etkilenmesi için tedbirlerimizi alacağız. Merkez Bankası da bağımsız olarak kararlarını alıyor.

“ASLINDA BİZİM DAHA İLGİNÇ BİR ÇALIŞMAMIZ VAR”
Diğer taraftan Merkez Bankasının da bağımsız olarak kendi kapasitesinde kararlar aldığını dile getiren Yıldırım, “İnşallah bu yaptığımız güzel girişim, başka yeni projelerle devam eder. Bekliyoruz. Diğer bankalarımıza da bir örnek olsun. Aslında bizim daha ilginç bir çalışmamız var ama tamamlanmadı. Onu da önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklayacağız. O da esnafımızı işverenlerimizi, ticari hayatımızı çok önemli ölçüde rahatlatacak bir girişimdir.” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER