SON DAKİKA

BIST100
94.082
1,16%
DOLAR
4,7915
-0,30%
EURO
5,6377
0,61%
ALTIN
189,57
0,27%

Başkan Yılmaz’dan nükleer enerji açıklaması

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, gelişmiş ülkelerin birçoğunda nükleer enerji olduğunu söyledi.

Başkan Yılmaz’dan nükleer enerji açıklaması
Bu haber 29 Mayıs 2017 - 9:37 'de eklendi ve 165 kez görüntülendi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, gelişmiş ülkelerin birçoğunda nükleer enerji olduğunu söyledi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, “Enerji arzı ve çevre açısından düşündüğümüzde nükleer enerji, gelişmiş ülkelerin olmazsa olmazıdır. Bugün AB’deki birçok ülkenin nükleer gücünü incelediğimiz takdirde bunun ne kadar önemli olduğunu görürüz” dedi.

Nükleer santralle ilgili çalışmaların Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından titizlikle takip edildiğini aktaran Başkan Mustafa Yılmaz, Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili epeyce yol katedildiğini belirterek, “Artık ülkemizde ikinci nükleer santral bile yapılmalı hatta ülkenin gelişmişliği bakımından 3’üncü santralin bile düşünülmesi yararlı olabilir” şeklinde konuştu.

Mustafa Yılmaz, ülkenin kalkınması açısından nükleer santrallerin önemli bir yatırım kaynağı olduğunu kaydederek, “Bunu teknolojik bir yatırım olarak görmeliyiz. Nükleeri sadece enerji ihtiyacı olarak görmemeliyiz. Bunun dışında teknolojik olarak da Türkiye’nin nükleere ihtiyacı vardır hatta çevre olarak da ihtiyacı var çünkü nükleer enerji deyince insanların aklına hemen dünyadaki bazı acı tecrübeler geliyor. Aslında enerji arzı ve çevre açısından düşündüğümüzde nükleer enerji, gelişmiş ülkelerin olmazsa olmazıdır. Bugün AB’deki birçok ülkenin nükleer gücünü incelediğimiz takdirde bunun ne kadar önemli olduğunu görürüz” ifadelerini kullandı.

FRANSA ENERJİSİNİN YÜZDE 71’İNİ NÜKLEERDEN SAĞLIYOR

Fransa’nın enerji üretiminin yüzde 71’inin nükleer kaynaklardan sağladığını aktaran Başkan Yılmaz, Fransa’nın bu yönüyle Avrupa’nın birçok yerine enerji ihraç eden bir ülke olarak göze çarptığını, dolayısıyla ülkedeki gelirin önemli bir kısmının enerjiden sağlandığını anlatarak, “Dolayısıyla biz de bunları hep değerlendirmek durumundayız” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER