SON DAKİKA

BIST100
95.343
1,05%
DOLAR
6,3873
1,16%
EURO
7,4662
1,15%
ALTIN
246,23
0,92%

Bekir Bozdağ’dan HSYK’ya övgü

Bekir Bozdağ’dan HSYK’ya övgü
Bu haber 08 Kasım 2016 - 13:53 'de eklendi ve 267 kez görüntülendi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yargının rehin edilmesine ve bağımsızlığın yok edilmesine ‘dur’ dediğini söyledi.

19. Dönem Adli Yargı Hakim ve Savcı Adayları Kura Töreni’nde konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türk yargısının birçok sınavdan geçtiğini belirterek, Cumhuriyet savcılıklarının darbe teşebbüsünün ardından soruşturmalar başlattığını hatırlattı.

15 Temmuz’daki kalkışmanın etkisiz olmasının birçok sebebi olduğunu kaydeden Bakan Bozdağ, “Ama emin olun en büyük nedenlerden birisi yargıda 2014’ten beri yaşanan değişimler ve o gece Türk yargısının savcısı ve hakimiyle hukukuna, demokrasisine, milli iradesine ölümüne sahip çıkmasıdır” dedi.

Bozdağ, HSYK’nın yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığının bir teminatı olduğunu da dile getirerek, yargı içerisinde FETÖ ile işbirliği içinde değerlendirilen bazı hakim ve savcıların görevlerine son verildiğini ifade etti.

Hakimlik ve savcılık teminatının doğru okunması ve doğru anlaşılması gerektiğinin altını çizen Bekir Bozdağ, “HSYK, Türk yargısını esir almak isteyen, bağımsızlığını ve tarafsızlığını ortadan kaldıran ve herkesin kalbinde şüphe doğuran Fetullahçı Terör Örgütü yapılanmasına dair adımlar atmıştır. Esasında HSYK, yargının rehin edilmesine, bağımsızlığının yok edilmesine ‘dur’ demiştir” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER