SON DAKİKA

BIST100
93.003
0,00%
DOLAR
4,8212
0,32%
EURO
5,6182
0,27%
ALTIN
189,25
0,01%

Berat Albayrak: YEKA ihalesi temmuz ayında

Bakan Albayrak, "Rüzgar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı'nı bitireceğiz demiştik. Temmuz sonu itibarıyla yarışmayı, ihaleyi hayata geçiriyoruz" dedi.

Berat Albayrak: YEKA ihalesi temmuz ayında
Bu haber 12 Nisan 2017 - 13:38 'de eklendi ve 271 kez görüntülendi.

YEKA ihalesine yönelik açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, “Rüzgar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı’nı bitireceğiz demiştik. Temmuz sonu itibarıyla yarışmayı, ihaleyi hayata geçiriyoruz” dedi.

Bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan Bakan Berat Albayrak, Türkiye’nin son 15 yılda geldiği süreçten birilerinin rahatsız olduğunu belirterek, “Sizin pastadaki payınız büyüdüyse birilerininki küçülmüştür. Bu olay en nazik tabirle birilerini üzebilir ama şimdi birileri rahatsız olacak diye Türkiye’yi büyütme hedefinden vazgeçecek değiliz. 15 Temmuz’da artık tüm ülkenin birliğine ve beraberliğine kastetmek noktasında maşa örgütleri gördük. Bu süreçten sonra artık yapabilecek bir şey yok. Türkiye bu istikametle yürüyecek” şeklinde konuşacak.

GEREKLİ HER TÜRLÜ ADIMLARI ATACAĞIZ

Berat Albayrak, Türkiye olarak bugüne kadar enerjide çok fazla nasiplenemediği bir bölgede bulunduğuna işaret ederek, “Ne kadar ararsanız o kadar çok bulursunuz’dan hareket ediyoruz. Madencilik sondaj arama faaliyetleri çok yoğun bir strateji bu. Türkiye’nin altını üstünü arayarak çok somut bir fotoğrafını çekmek lazım. Denizde (offshore) aramacılık noktasında da ikinci gemimiz (MTA Oruç Reis) önümüzdeki hafta Akdeniz’e gidiyor ve süreci başlatıyoruz. Türkiye bu saatten sonra Akdeniz’de eski Türkiye gibi davranmayacak. Kendi sahalarımız noktasında daha etkin ve daha aktif olacak. Kimse kusura bakmasın. Biz hep olumlu, yapıcı tarafta kaldık. Bundan sonra da öyle olacak, ama yapıcı ve sessiz tavrımızla hukuksuzluğu meşru göstermeyeceğiz. Gerekli her türlü adımları atacağız. Türkiye hukuk merkezli bir iş yapar. Bugüne kadar kendi sahalarımızla ilgili etkin bir süreç izleyememiştik. Maliyet analizleri vesaire vardı. Ancak Türkiye şu anda bu altyapıya sahip. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir sondaj gemisi alıyoruz. Artık kendi kuyularımızı açmaya başlıyoruz. Bu uzun vadeli yolculukta geleceğin temellerini bugünden atmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

RÜZGAR YEKA’DA İHALE TEMMUZ SONU

Bu arada Türkiye’nin milli enerji stratejisi çerçevesinde güneş enerjisine ilişkin adımları tamamladığını kaydeden Berat Albayrak, “Rüzgar YEKA’yı da inşallah hazırlıyoruz bitireceğiz demiştik. Nasipse bugün şartname resmi gazeteye gönderiliyor. 27 Temmuz zannediyorum, temmuz sonu itibarıyla yarışmayı, ihaleyi hayata geçiriyoruz. 27 Temmuz’u takip eden günlerde bir de bakacağız ki rüzgarda da bu adımı atıp, yine bin megavatlık bir yapıyla ve ötesinde yüzde 65’ten fazla yerlilik, yüzde 80’den fazla yerli mühendis şartıyla birlikte bu süreç ilerleyecek” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER