SON DAKİKA

BIST100
122.540
-0,17%
DOLAR
5,9337
-0,04%
EURO
6,5633
-0,05%
ALTIN
298,20
0,49%

Bilgisayar korsanları iş başında; Siber saldırı her ülkeyi etkiliyor!

Bilgisayar korsanları geçen mayıs ayında gerçekleştirdikleri bir siber saldırının benzerini dünya çapında yeniden gerçekleştirdi. Korsanlar fidye yazılımının benzeriyle dünya çapındaki bilgisayarları tehdit altına aldı. Peki bu saldırı karşısında neler yapılması gerekiyor? Cevabını haberimizde bulabilirsiniz...

Bilgisayar korsanları iş başında; Siber saldırı her ülkeyi etkiliyor!
Bu haber 28 Haziran 2017 - 9:23 'de eklendi ve 200 kez görüntülendi.

Bilgisayar korsanları geçen mayıs ayında gerçekleştirdikleri bir siber saldırının benzerini dünya çapında yeniden gerçekleştirdi. Korsanlar fidye yazılımının benzeriyle dünya çapındaki bilgisayarları tehdit altına aldı. Peki bu saldırı karşısında neler yapılması gerekiyor? Cevabını haberimizde bulabilirsiniz…

Geçen mayıs ayında 200 bin bilgisayarı etkileyen fidye yazılımına benzer bir siber saldırı ile tekrar gündeme gelen saldırıda etkilenen ülkeler arısında Türkiye’nin de bulunduğu kaydediliyor.

EN ÇOK ÇERNOBİL NÜKLEER SANTRELİ ETKİLENDİ

Ukrayna medyası saldırıyla ilgili en çok etkilenen bölgenin Çernobil nükleer santreli olduğu kaydedilirken, santraldeki pek çok bilgisayar, geçtiğimiz mayıs ayında 150 ülkeyi etkileyen “WannaCry (Ağlamak İstiyorum)” yazılımıyla aynı yöntemi izleyen virüs yazılımı tarafından yapılan saldırıdan etkilendi. x

SIZINTI RİSKİ YOK…

Santral Direktörü Vladimir Ilchuk, yaptığı açıklamada bilgisayar uzmanlarından oluşan bir ekibin saldırının etkilerini ortadan kaldırmak için çalıştığını ve santralde radyasyon sızıntısı riski olmadığını kaydetti. Ilchuk, santralde radyasyon düzeyinin şu anda elle ölçüldüğü de kaydedildi.

Saldırıdan etkilenenler arasında ülkenin uçak üreticisi Antonov şirketi, ülkedeki bazı bankalar ve başkent Kiev’deki Borispol Uluslararası Havalimanı Rusya’da ise petrol şirketi Rosneft’in etkilendiği belirtiliyor.

ABD: SALDIRIDAN ETKİLENEN ÜLKELERLE İŞBİRLİĞİ YAPILIYOR

Avrupa ve ABD’nin de etkilendiği saldırıyla ilgili ABD İç Güvenlik Bakanlığından yapılan açıklamada, siber saldırı ile ilgili haberlerin dünya çapında takip edildiği ve diğer ülkelerle işbirliği yapıldığı kaydedildi.

PEKİ SALDIRIDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPMALI?

Uzmanlar şimdi de saldırıdan kurtulmak için yapılması gerekenlerle ilgileniyor. Buna göre saldırının etkilerini en aza indirmek için 6 maddelik yol haritasından bahsediyor. İşte o 6 madde:

“- Fidye mesajı alırsanız, internet bağlantısını kesin
– Bilgisayarınızı sık sık yedekleyin
– Açılır pencere engelleyicisi kurun
– Güvenilir bir virüs programı ve güvenlik duvarı kullanın
– E-postalarınızda ve şüpheli internet sitelerindeki linklere tıklamadan önce en az iki kez düşünün.
– Yetkilileri konuya ilişkin hemen bilgilendirin”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
porno izle